Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wypadanie włosów w ciąży 2018

Wypadanie włosów w ciąży

Ciąża jest dla kobiety zupełnie odmiennym stanem. Zmienia się jej wygląd zewnętrzny, a w środku panuje burza hormonów. Nie zawsze ciąża służy paniom – niektórym wręcz przeciwnie – są one osłabione, źle się czują. Wahania w gospodarce hormonami, a także składniki odżywcze pobierane przez płód mogą mieć wpływ na wygląd zewnętrzny, a także na wypadanie włosów w ciąży. Jednak hormony w tym wypadku działają na korzyść kobiet, ponieważ gwałtownie wzrasta poziom estrogenów. Jednak płód w okresie ciąży pobiera wszystkie witaminy i składniki odżywcze dostarczane przez pożywienie. W związku z tym kobiety mogą mięć problem z niedoborem niektórych składników, co może prowadzić do anemii. Niedobory zwłaszcza cynku, żelaza lub witaminy A mogą mieć zgubny wpływ na włosy. Także chrom jako jeden z pierwiastków budulcowych odgrywa ważną rolę w ciele człowieka. Odpowiada on między innymi za układ odpornościowy a także za produkcję włosów oraz paznokci. Brak chromu może znacznie osłabić układ immunologiczny człowieka, przez co stanie się podatny na różne choroby mniej lub bardziej inwazyjne. Osłabiony organizm w celu efektywnego bronienia się przed chorobą przekazuje mikroelementy z mniej ważnych ośrodków do tych ważniejszych takich jak wątroba, płuca i tym podobne. Przez to jako mniej ważne elementy ludzkiego organizmu – włosy mają tendencję do wypadania. Powodem wypadania włosów może być także nadczynność bądź niedoczynność tarczycy. W takim wypadku należy udać się do lekarza, ponieważ nieleczone dolegliwości tarczycy mogą mieć wpływ także na przebieg ciąży.

Jak zadbać o kondycje swoich włosów?

Generalnie przyjmowanie leków na wzmocnienie włosów w okresie ciąży może być niewskazane. Także stosowanie niektórych ziół może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Jednak po skonsultowaniu z farmaceutą lub lekarzem prowadzącym ciążę, można dobrać odpowiednie witaminy lub preparaty wzmacniające, które pomogą zwalczyć wszelkie niedobory. Niestety nadmiar niektórych witamin może być szkodliwy dla płodu, dlatego nie należy stosować żadnych środków na własną rękę. Każde zasięgnięcie po lek wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże, pomimo odpowiedniej informacji na ulotce.

Dlaczego włosy wypadają po ciąży?

W trakcie ciąży wzrasta poziom estrogenu w organizmie. Ten z kolei powoduje wzrost produkcji lizyny, która jest odpowiedzialna za wzrost włosów, natomiast hamuje wytwarzanie prolaktyny, która powoduje usuwanie włosów. W trakcie całego okresu ciąży włosy kobiety są w fazie zwanej anagenem. Prościej mówiąc jest to faza, która jest odpowiedzialna za aktywny przyrost włosów. Co więcej zatrzymana jest faza telogenowa, która jest odpowiedzialna za usuwanie włosów. Przez takie zachowanie naszego organizmu kobiecie przybywa włosów. Niestety po urodzeniu dziecka, po upływie około 3 miesięcy następuje gwałtowny spadek estrogenów w organizmie, który przyspiesza fazę telogenową, a co za tym idzie ilość wypadających włosów jest większa. Warto także skonsultować problem z lekarze dermatologiem, ponieważ wypadanie włosów może być spowodowane chorobami skóry. Takie objawy może powodować łuszczyca, która powoduje wykwity na skórze i hamuje wzrost włosów, jeżeli objawy dotyczą skóry głowy. Kolejna przypadłość atakująca kobiety w ciąży to również łupież. O ile suchy nie jest groźny, to łupież tłusty może powodować łamliwość lub zatrzymanie wzrostu włosów. Kolejną chorobą jest także grzybica, która może powodować łamanie się włosów tuż przy ich nasadzie. Dlatego tak ważne jest pozostawanie pod opieką lekarza w czasie ciąży oraz w okresie połogu. Dzięki opiece medycznej możemy także skutecznie zapobiec łysieniu w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *