Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
daleki wschód 2018

Kultura Dalekiego Wschodu

Kraje zachodnie czerpią bardzo wiele z kultury Dalekiego Wschodu. Dorobek kulturowy takich państw jak Japonia, Chiny, Tybet czy Indie jest bardzo bogaty i zupełnie różny od tego, co osiągnęli poprzez wieki Europejczycy. Ma na to wpływ m.in. fakt, że w Azji dominowały zupełnie inne wyznania religijne niż w Europie, takie jak buddyzm, konfucjanizm czy szintoizm. Ponadto w dawnych czasach wpływy kulturowe pomiędzy Europą i Dalekim Wschodem były dużo słabsze niż obecnie.
Od Chin świat zachodni nauczył się m.in. sztuk walki wcześniej zupełnie nieznanych w Europie. Najbardziej popularną z nich jest karate, ale oprócz tego stworzono także wiele innych, np. Tai Chi, Aikido czy Judo. Są to nie tylko techniki obezwładniania przeciwnika, ale związana jest z nimi także określona filozofia życiowa i system wartości. Np. karate ma swoje źródło w wartościach takich jak szacunek wobec rodziców i starszych, wewnętrzny spokój i harmonia.
Niezwykłym elementem dalekowschodniej kultury jest język i pismo, szczególnie chińskie i japońskie. Opiera się ono na skomplikowanym systemie znaków, których jest kilka tysięcy. Zasady gramatyczne i językowe również zupełnie różnią się od tych stosowanych w językach europejskich. Japoński system piśmienny pochodzi od chińskiego, uznawanego za najbardziej skomplikowany na świecie. Warto wspomnieć także o buddyzmie, którego ojczyzną jest Tybet.
Bardzo modnym ostatnio zapożyczeniem z kultury dalekowschodniej jest manga, czyli charakterystyczny japoński komiks. Na podstawie mangi stworzono anime, czyli filmy rysunkowe. Charakterystyczną cechą mangi jest sposób rysowania, często bardzo nierealistyczny i uwypuklający niektóre cechy postaci, najczęściej oczy. Manga występuje w wielu rodzajach, skierowanych do rożnych odbiorców i rysowanych w różny sposób. Od europejskiego i amerykańskiego komiksu różni mangę to, że jest ona ważnym elementem zarówno wysokiej kultury, jak i literatury popularnej.
Pisząc o kulturze wschodniej, nie sposób nie wspomnieć o bonzai, czyli sztuce miniaturyzowania drzew i nadawania im niezwykłej formy. Formowanie bonzai to pracochłonny proces, który polega na przycinaniu sadzonki drzewa w trakcie rośnięcia w taki sposób, aby nadać jej formę starego drzewa. Proces ten zajmuje co najmniej kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *