Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Na porost włosów 2018

Na porost włosów

Martwi cię to, że codziennie tracisz włosy? Przyjrzyj się im uważnie. Może się bowiem okazać, że twoja utrata włosów to nic groźnego. W końcu każdy z nas traci włosy, bo jest to proces normalny. Jeżeli jednak faktycznie włosy wypadają w nadmiarze, czasami nie obejdzie się bez czegoś na porost włosów.

Dlaczego tracimy włosy?

Tak jak naskórek złuszcza się co dwadzieścia osiem dni, tak i włosy wypadają, zgodnie z cyklem wzrostu włosa. Faza anagenu (faza intensywnego wzrostu może trwać kilka lat) daje początek nowym włosom. Po upływie określonego dla danego włosa czasu, włosy stopniowo przechodzą w kolejną fazę i już przestają rosnąć. W kolejnej fazie włosy wypychane są przez kolejne – nowo rosnące. Stare wypadają, a w ich miejsce pojawiają się kolejne. Tak więc czymś normalnym będzie to, że włosy codziennie będą wypadać. Nie ma się czym niepokoić do czasu kiedy włosów nie wypada nam więcej niż 200. Jeżeli nagle nasza czupryna zaczyna widocznie się przerzedzać, a włosy można zbierać garściami, wówczas to sygnał który powinien nas zaniepokoić.

Przyczyn wzmożonego wypadania włosów jest wiele. Czasami są to błahe powody, ale i też może to być sygnał,  że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego – zaczyna pojawiać się choroba, która nie daje typowych dla siebie objawów.

Włosy mogą wypadać na skutek niewłaściwej pielęgnacji włosów. Gdy stosujemy za dużo pianek, żeli, lakierów, a po ich użyciu w dodatku nie myjemy głowy, wówczas nie ma się co dziwić. Ponadto na wypadanie włosów może mieć wpływ ich farbowanie, czy trwała ondulacja. Wypadanie włosów może być spowodowane nadmiernym ich ściskaniem, czemu sprzyjają fryzury – tuż przy głowie (wysoki koński ogon, czy mocno splecione warkocze).

Ale wzmożone wypadanie włosów może sygnalizować niedobory niektórych pierwiastków w naszym organizmie. Gdy brakuje witamin (witaminy A, witaminy C, witamin z grupy B) oraz składników mineralnych (miedzi, żelaza, cynku), włosy stają się osłabione i wypadają.

Wypadanie włosów może następować po chorobach zakaźnych, przebiegających z wysoką gorączką lub po leczeniu antybiotykami. Wszystko to wiąże się z osłabieniem organizmu.

I wreszcie – łysienie może być spowodowane działaniem hormonów. Takie łysienia określa się mianem łysienia androgenowego, zwanego inaczej łysieniem typu męskiego, ponieważ jest ono charakterystyczne dla mężczyzn (choć i u kobiet się pojawia).

Co na porost włosów?

Jeżeli uznamy, że włosy faktycznie wypadają nam w nadmiarze, może sięgnąć po środki na porost włosów. Takie preparaty znajdziemy przede wszystkim w aptekach oraz dobrych drogeriach internetowych.

Środki na porost włosów stosowane są głównie w przypadku łysienia androgenowego czy łysienia plackowatego. W innych przypadkach, gdy na przykład łysienie jest spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania się, czy też niewłaściwym uczesaniem lub niewłaściwą pielęgnacją czupryny, włosy najczęściej samoistnie odrastają, gdy zmienimy swój sposób postępowania niesprzyjającym włosom. Podobnie sprawa ma się z łysieniem poporodowym czy łysieniem spowodowanym zatruciami substancjami chemicznymi.

Na porost włosów dostępne są zarówno specjalne szampony, kremy czy maści do stosowania miejscowego. Niestety najczęściej bywa tak, że takie specyfiki są skuteczne pod warunkiem, że stosujemy je systematycznie i cały czas. Jeżeli uznamy, że włosy już odrosły, i odstawimy specyfik, włosy znów zaczną wypadać. Dlatego też albo zdecydujemy się na ich stosowanie do końca życia – tak jak myjemy zęby, albo też w ogóle po nie nie będziemy sięgać.

Skutecznym środkiem na porost włosów jest minoxidil. Jest to substancja, która przyczynia się do aktywizowania pracy komórek włosa. Polecanym środkiem na porost włosów jest również finasteryd. Jest to substancja, która wykazuje działanie antyandrogenowe, ponieważ należy do grupy inhibitorów DHT, a więc blokuje działanie enzymu odpowiadającego za przekształcanie testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron.

Rozumiem, że niewielu osobom powiedzą coś te nazwy. Idąc do apteki musieliby przejrzeć skład wszystkich dostępnych preparatów przeciwdziałających łysieniu. Dlatego też postanowiłam nieco to zadanie ułatwić. Wystarczy przecież, że wymienię kilka środków na porost włosów, które mogą przeciwdziałać łysieniu.

Chyba jednym z najbardziej polecanych szamponów przeciwdziałających łysieniu jest Revita. Jest to szampon, który co prawda nie zawiera minoxidilu, ale jego roślinny odpowiednik. Jest to Procyjanidyna – substancja uzyskiwana z soku z jabłek. Zaraz ktoś pewnie powie, że sam może zebrać jabłka i smarować nim głowę. Tymczasem trzeba wiedzieć, że do uzyskania zaledwie 100 gramów tej dobroczynnej substancji potrzeba aż 20000 litrów soku z jabłek. Myślę więc, że znacznie bardziej kalkuluje się nam zakup szamponu. W składzie specyfiku znajdziemy ponadto peptydy miedzi, ketakonazol, metylsulfonylometan.

Innym specyfikiem na porost włosów jest Procerin. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to preparat, który przeznaczony jest do stosowania wyłącznie przez mężczyzn. Dla kobiet polecany jest preparat o nazwie Advecia.

Środków na porost włosów jest sporo. Trzeba tylko dokładnie przyjrzeć się etykiecie i sprawdzić, czy specyfik zawiera wszystkie substancje przeciwdziałające łysieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *