Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak rozpoznać prawdziwe futro? 2018

Zalety naturalnego futra

futro-z-nutriiNutria jest zwierzęciem, które Matka Natura obdarzyła pięknym futrem. Pozazdrościły jej go kobiety, które zapragnęły nosić na sobie ubrania stworzone z tego właśnie surowca. Zanim jednak powstanie piękne naturalne futerko z nutrii, trzeba zwierze pozbawić życia i oskórować. Oszczędzimy wam szczegółów z tych etapów i przejdziemy od razu do czyszczenia oraz suszenia skór.

Czyszczenie skór polega na mizdrowaniu i odtłuszczaniu. Mizdrowanie skóry, czyli zeskrobywanie pozostałych na niej resztek mięśni, błon, chrząstek i tłuszczu, wykonuje się za pomocą cienkiej aluminiowej łyżki lub tępego noża. Następną czynnością jest staranne odtłuszczenie skóry. Jest to zabieg istotny, ponieważ zawarty w skórze tłuszcz w czasie jej przechowywania ulega jełczeniu i powstałe w tym procesie wolne kwasy tłuszczowe osłabiają jej strukturę, powodując poluzowanie obsady włosa. Starannego odtłuszczenia dokonuje się przez ręczne kilkakrotne przecieranie mizdry suchymi i podgrzanymi trocinami lub też mechanicznie w obrotowym bębnie. Kolejną czynnością jest dokładne wytrzepanie skóry dla oczyszczenia jej po obydwu stronach z trocin. Dopiero wtedy można skórę formować i suszyć.

Uformowanie skóry ma na celu nadanie jej właściwego kształtu, zgodnie z wymaganiami określonymi w normie klasyfikacyjnej. Suszenie natomiast na ma celu pozbawienie skóry nadmiaru wody, aby nie zawierała jej więcej niż 14-16%. Tak wysuszona nie ulega procesom gnilnym w czasie przechowywania do momentu sprzedania w punkcie skupu.

Jakie zalety futer przedstawiają ich zwolennicy (wśród których prym bezapelacyjnie wiodą kobiety)?

  • Naturalne futra korzystnie wpływają na zdrowie
  • Współczesna cywilizacja i jej wynalazki potrafi zaburzyć równowagę jonową ludzkiego organizmu. Dlatego czasami konieczne są terapie – np. solnymi lampami. Okazuje się jednak, że środkiem terapeutycznym może stać się także futro, które zawiera jony ujemne,
  • Są biodegradowalne – rozkładają się w ciągu kilku lat, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Składa się ona bowiem głównie z białek, które ulegają naturalnym procesom rozkładu.
  • Fermy zwierząt futerkowych przyczyniają się do znacznego ograniczenia zabijania zwierząt dzikich. W wyniku krzyżówek i modyfikacji powstały odmiany, które pod względem wielkości, jakości i odcieni kolorystycznych futra znacznie różnią się od swych dzikich kuzynów.

Futro powstaje z martwych zwierząt. Wcześniej trzeba jednak założyć fermę nutrii nastawioną na ich produkcję. Do tego potrzebna jest przede wszystkim wiedza o rodzajach nutrii. Najważniejszymi czynnikami chowu są odpowiednie pomieszczenia oraz karmienie nutrii. Hodowlę zacząć można od kilku sztuk zwierząt, sukcesywnie je rozmnażając. Ferma nastawiona na produkcję futer może stać się także dobrym źródłem dochodu.

Istnieje oczywiście także możliwość chowu dla czystej przyjemności. Nutria sprawdzi się w tym względzie nie gorzej niż na przykład królik.