Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kupno domu albo mieszkania 2018

Kupujemy nieuchomość

Zakup domu to inwestycja pochłaniająca ogromną ilość pieniędzy. Nierzadko zaciągamy w tym celu kredyt hipoteczny, który będziemy potem spłacać przez kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Dlatego warto wiedzieć, jakich formalności należy dopełnić, aby nie zostać oszukanym.
Kupno domu albo mieszkania to transakcja, której przeprowadzenie trwa sporo czasu. Warto zabezpieczyć się na wypadek, gdyby po wstępnym ustaleniu sprzedaży właściciel chciał się z niej wycofać, np. dlatego, że znalazł nabywcę gotowego zapłacić więcej. Aby uniknąć takiej sytuacji, zawiera się tzw. umowę przedwstępną, która nakłada odpowiednie sankcje prawne na stronę, która chciałaby bezprawnie wycofać się z umowy.
Umowa przedwstępna, podobnie jak wszystkie inne, powinna mieć formę aktu notarialnego. Tylko taka umowa jest ważna w świetle prawa.
Ostrożność trzeba zachować także przy kupowaniu nowego mieszkania. Popyt na takie nieruchomości przewyższa podaż, w związku z czym są one zazwyczaj sprzedawane już na początku realizacji inwestycji budowlanej. Niekiedy zdarzają się nieuczciwi deweloperzy. Koniecznością więc jest sprawdzenie, czy deweloper posiada wszystkie konieczne dokumenty, z których najważniejsze to pozwolenie na budowę i akt własności gruntu, na którym budynek ma stanąć. Trzeba także liczyć się z tym, że po zakończeniu prac budowlanych nieruchomość nie będzie wyglądała dokładnie tak, jak na makiecie. Wszystko w tym względzie zależy od dewelopera i jego uczciwości.
Budowa domu na własną rękę to rozwiązanie stosunkowo tanie, ale pracochłonne i czasochłonne. W tym wypadku trzeba wszystkich formalności budowlanych dopilnować samodzielnie. Trzeba także uważać na wiele rzeczy, np. ma to, czy wynajęta ekipa budowlana solidnie wywiązuje się z wykonywania robót budowlanych. I w tym przypadku podpisanie umowy z wykonawcą to konieczność, stanowi ona bowiem podstawę do reklamacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *