Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dezodoranty i antyperspiranty 2018

Dezodoranty i antyperspiranty

Wciąż jeszcze można spotkać osoby, które niespecjalnie przejmują się higieną osobistą, niemniej jednak większość z nas o nią dba i to środki higieny osobistej takie jak dezodoranty i antyperspiranty są najczęściej stosowanymi kosmetykami. Dzięki nim zapewniamy sobie komfort i uczucie względnie długotrwałej świeżości. Zadaniem dezodorantów i antyperspirantów jest minimalizowanie efektu pocenia się i zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów z nim związanych.

Pocenie się jest czymś zupełnie naturalnym. W trakcie tego procesu para wodna przedostaje się z głębszych warstw skóry na powierzchnię naskórka. Wraz z parą wodną wydostają się różne substancje, bo oprócz wielu innych zadań skóra spełnia też funkcję organu wydzielniczego. Jak wynika ze statystyk ludzki organizm pozbywa się co najmniej dwóch litrów płynów wydalając je między innymi za pośrednictwem skóry. Procesami pocenia zarządzają dwa rodzaje gruczołów potowych. Jedne funkcjonują przez całe nasze życie tj. już od momentu urodzenia sterują ciepłotą naszego ciała, drugie, ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie mieszków włosowych rozpoczynają pracę wraz z okresem dojrzewania. Właśnie te gruczoły znajdują się w okolicach pach i pachwin oraz narządów płciowych.

Jak pachnie pot?

Pot właściwie nie pachnie, nawet jeśli jest wydzielany w dużych ilościach nie powoduje przykrego zapachu, problem pojawia się z chwilą gdy do rozkładania potu przystąpią mikroorganizmy. Powstrzymać je bardzo trudno szczególnie w cieple (np. latem). Dezodoranty powstały po to by uporać się z tym właśnie problemem tj. zadziałać antybakteryjnie i wyeliminować efekt brzydkiego zapachu pojawiającego się wskutek działalności bakterii.

Dezodoranty dla mężczyzn i kobiet

Dezodoranty zawierają przede wszystkim składniki mające uniemożliwić bakteriom rozwój i przystąpienie do pracy tj. rozkładania potu. Najczęściej są to substancje takie jak heksachlorofen, triclosan czy sole amoniowe, oraz farnezol, kwasy lichenowe. Niektóre z dezodorantów zawierają też środki o działaniu przeciwgrzybiczym i łagodzącym podrażnienia. Oprócz substancji oddziałujących na bakterie dezodoranty zawierają też dodatki zapachowe, które mają przytłumić i zniwelować ewentualny zapach potu.
Dobierając dezodoranty zapachowe musimy zadbać o to, by ich zapach nie kolidował z używanymi przez nas perfumami.
Nośnikami wszystkich wymienionych wyżej substancji są alkohole (etylowe) o działaniu wysuszającym – osoby o suchej i wrażliwej skórze powinny takich dezodorantów unikać, lub lotne silikony, które dodatkowo ułatwiają rozprowadzanie dezodorantu po powierzchni skóry.
Warto też dodać, że dezodoranty wzbogaca się dziś również o witaminy (np. C, E, D-panthenol) oraz ceramidy i składniki o właściwościach łagodzących takie jak wyciąg z aloesu.

Zazwyczaj dezodoranty działają przez kilka godzin. Powinniśmy jednak pamiętać iż są one kosmetykami, które jedynie neutralizują bakterie i minimalizują problemy z zapachem potu, w żaden sposób nie wpływają na jego wydzielanie tymczasem w niektórych sytuacjach wskazane jest zapanowanie również nad ilością wydzielanego potu, który może dość poważnie podrażniać skórę. W każdej takiej sytuacji przydają się antyperspiranty.

Jak działają antyperspiranty?

Są nieco podobne do dezodorantów, bo tak jak one zawierają substancje zapachowe i środki o właściwościach przeciwbakteryjnych, ale dodatkowo w ich składzie znajdziemy aktywne związki, które hamują wydzielanie potu. Antyperspiranty charakteryzują się zazwyczaj dość słabym, ledwie wyczuwalnym zapachem.
Antyperspiracyjnie działają alkaliczne sole glinu, które wpływają na pracę gruczołów potowych poprzez zwężenie kanalików, którymi wydostaje się pot. Ogranicza to wydzielanie się potu aczkolwiek całego procesu skutecznie nie hamuje – to dobrze, bo inaczej organizm nie byłby w stanie normalnie funkcjonować.
Antyperspiranty często też bazują na znanych z dawien dawna ziołach o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i ściągających. Należą do nich szałwia, tymianek, czy wyciąg z kory dębu bardzo bogaty w ściągające garbniki.
Często spotykanym dodatkiem do antyperspirantów jest talk, który pochłania pot i neutralizuje jego zapach.

Działanie antyperspirantu trwa znacznie dłużej niż działanie dezodorantu. Dlatego też efekty antyperspiracyjne utrzymują się nawet kilkanaście godzin.
Używając antyperspirantów i dezodorantów powinniśmy pamiętać o tym, by stosować je na czystą skórę, w przeciwnym wypadku efektu długo utrzymującej się świeżości raczej nie osiągniemy. Nie kupujmy tych kosmetyków na prezent – każdy powinien dobrać je sam, chyba że znamy upodobania osoby obdarowywanej. Na noc trzeba się dokładnie umyć, zmywając resztki dezodorantu i antyperspirantu. Dajmy skórze chwilę wytchnienia i chociaż nocą pozwólmy jej normalnie pooddychać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *