Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Cellulit u osób szczupłych 2018

Cellulit u osób szczupłych

Cellulit, znany bardziej jako „pomarańczowa skórka” ze względu na strukturę skóry przypominającą , dzięki wgłębieniom i wypukłościom, skórę tego popularnego owocu, jest zmorą kobiet. Panów ten defekt kosmetyczny nie dotyczy. Zwykle kojarzymy te nierówności pod skórą, widoczne gołym okiem, z paniami, które maja co najmniej kilka kilogramów za dużo lub też są w wieku więcej niż średnim. Nic bardziej błędnego. Cellulit u osób szczupłych nie jest niczym nadzwyczajnym. Pojawić się może nawet u nastolatek w okresie dojrzewania, także u młodych, wysportowanych i szczupłych dziewcząt.

Dlaczego to ja mam cellulit?

Takie pytanie może zadać młoda i szczupła osoba, która zauważa u siebie pomarańczową skórkę na udach i pośladkach. To tam najwcześniej pojawiają się zmiany pod skórą, gdzie tkanka tłuszczowa nie jest równomiernie rozłożona, tylko tworzy grudki lub wgłębienia. Zdarza się, że kobieta dotknięta tą przypadłością bardzo o siebie dba, pielęgnuje ciało, a mimo to ten defekt skóry się pojawia. Najlepszym przykładem są piękne i młode artystki ze świata show biznesu, którym paparazzi robią zdjęcia z ukrycia, uwidoczniając ich uda ze śladami cellulitu. Są to panie, którym nie można na pewno zarzucić zaniedbań higienicznych, dietetycznych czy pielęgnacyjnych. A pomarańczowa skórka jest!

Dlaczego tak się dzieje? Sporą rolę zapewne odgrywają uwarunkowania genetyczne. Tak więc, jeśli mama, babcia, starsza siostra nie mogą zaimponować gładką skórą, najprawdopodobniej i inne kobiety w rodzinie będą się borykać z cellulitem.
Czy tylko geny obwiniać za cellulit?

Nawet jeśli jesteśmy genetycznie obciążone taka skazą na urodzie ( na pewno cellulitu nie można uważać za chorobę), nie oznacza to, że nic się z tym nie da zrobić. I odwrotnie. Jeśli nasze mamy do późnego wieku zachowały piękną skórę, nie oznacza to, że naszej skórze cellulit nie zagraża.

Dużą rolę w powstawaniu tej dolegliwości odgrywa niewłaściwa dieta .Żywność wysoko przetworzona, z dużą ilością konserwantów, barwników i innych chemikaliów nie służy zdrowiu naszego organizmu ani jego urodzie. Także cukier, sól, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, mocna kawa i herbata sprzyjają rozwojowi skórki pomarańczowej. A czego skórka pomarańczowa nie lubi? Wody, owoców, warzyw, ciemnej mąki, grubych kasz, ryb morskich, oliwy z oliwek, ziaren i kiełków. Należy więc zadbać o lekką, łatwostrawną dietę, bogatą w witaminy i minerały, by oddalić od siebie wizję cellulitu. Jednocześnie takie odżywianie pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę. Każdy zbędny kilogram zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia nierówności pod skórą.

Przy skłonnościach do cellulitu ograniczenie się do zdrowego jadłospisu może nie wystarczyć. Skórze potrzebny jest ruch, odrobina sportu. Spacer, jazda na rowerze, pływanie, systematyczne ćwiczenia na siłowni czy jakakolwiek inna forma ruchu pozwalają na dotlenienie skóry, na prawidłowe jej ukrwienie. Dzięki temu skóra dłużej zachowuje elastyczność, wytrzymałość i jędrność oraz pozbywa się nadmiaru podściółki tłuszczowej.

Ogromną rolę w zapobieganiu bądź to likwidowaniu cellulitu odgrywa masaż. Możemy go wykonywać samodzielnie przy codziennej kąpieli, korzystając z ostrej gąbki czy szczotki. Tkanka łączna, którą są poprzerastane grudki tłuszczu, ulega wówczas rozluźnieniu i łatwiej wtedy o rozbicie grudek tłuszczu, a tym samym – wygładzenie skóry. Pamiętać przy tym należy, że gorąca kąpiel jest zdecydowanie niewskazana. Niektórzy znawcy gorącą wodę obwiniają za pojawienie się cellulitu.

Estrogeny a cellulit u szczupłych kobiet

Szczupłe, zgrabne dziewczyny pierwsze objawy cellulitu mogą zaobserwować na udach w okresie dojrzewania. Rozpoczyna się wówczas burza hormonów, a winą za pomarańczową skórkę należy obciążyć nadmiar żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Podobnie rzecz się ma w okresie ciąży. Przy podwyższonym stężeniu estrogenów we krwi można obserwować pogłębiający się cellulit.

Antykoncepcja hormonalna także odgrywa niebagatelną rolę. Zażywanie tabletek ma związek z występowaniem cellulitu.

Jeśli jakimś cudem aż do menopauzy udało się szczupłym paniom zachować gładką skórę, nie mogą się czuć dalej bezpieczne. W czasie przekwitania cellulit ich już nie ominie. I wtedy odpowiedzialny jest niedobór hormonów żeńskich. Nie trzeba dodawać, że szczupłym paniom łatwiej zachować gładka skórę, gdyż mają cieńsza warstwę tkanki tłuszczowej.

Kosmetyki na cellulit

W każdym okresie życia do walki z celulitem przydają się kosmetyki przeznaczone do tego celu. Przy ich systematycznym i starannym stosowaniu walka z cellulitem może zostać wygrana. Nowoczesne kremy i żele na cellulit odznaczają się stuprocentową skutecznością. Ich działanie polega na odblokowaniu złogów tłuszczu, na wzmacnianiu włókien skóry, dzięki czemu cellulit znika. Pierwszych efekty są gwarantowane już po kilku dniach ich używania.

Dodatkowym orężem do walki z cellulitem są specjalistyczne zabiegi w gabinetach kosmetycznych, np. jonoforeza czy ultradźwięki. Dzięki temu każda pani może mieć gładką, zdrową skórę. Należy tylko nie zaniedbywać pielęgnacji skóry, dbać o zdrowy styl życia i zachowywać szczupłą sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *