Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Buty do tańca 2018

Buty dla tancerza

Jeśli ktoś zajmuje się tańcem w sposób profesjonalny potrzebuje specjalnych butów, odpowiednich do danego rodzaju tańca. Osoby, które podchodzą do sprawy hobbistycznie mogą myśleć przede wszystkim o swojej wygodzie. Natomiast tancerze biorą także pod uwagę wymogi i specyfikę tańca. Zanim jednak opanują już dobrze kroki, figury i układy mogą ćwiczyć w obuwiu treningowym. Natomiast ważne aby było ono dosyć miękkie, dopasowane do stopy, ale nie ograniczające jej ruchów i żeby miało odpowiednia podeszwę, która nie ślizga się ani nie hamuje obrotów.

Pośród treningowych butów tanecznych można na pewno wymienić jazzówki, baletki, jazzówko-baletki i sneackersy. Te ostanie są też często butami używanymi w ogóle do tańców współczesnych, na przykład hip hopu. Są one zrobione w taki sposób, że dobrze amortyzują uderzenia stóp o podłoże, które są nieuniknione w takich technikach tanecznych. Mają dwudzielną podeszwę i specjalne poduszeczki pod piętami. Pozwalają też na obroty i kontrolowany poślizg. Nic dziwnego, że również tancerze trenujący na przykład taniec towarzyski korzystają z nich podczas prób. Z kolei zaletą jazzówek jest to, że bardzo dobrze leżą na nogach i chociaż są dosyć miękkie ich podeszwa jest trwała. W przeciwieństwie do baletek, które niektórzy wybierają dlatego, ze można się w nich czuć jakby się było boso. Oczywiście nie chodzi tutaj o klasyczne baletki pointy, które są utwardzone w taki sposób by można było w nich stanąć na czubkach palców. Dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o treningowe buty do tańca są baletko-jazzówki, które są mięciutkie, ale mają trwałą podeszwę.

W pewnym momencie każdy tancerz musi wymienić wygodne buty do ćwiczenia na profesjonalne obuwie do danego rodzaju tańca. Jednak są też oczywiście takie tańce, gdzie trzeba od razu ćwiczyć w odpowiednich butach. Tak jest chociażby w przypadku stepowania, gdzie podczas tańca wystukuje się rytm nogami. Potrzebne są tego specjalne buty z blaszkami lub z obcasami i koturnami, w zależności czy chodzi o step amerykański czy irlandzki. Również w przypadku baletu konieczne jest używanie od początku specjalnych butów. Natomiast tancerze, którzy ćwiczą układy standardowe lub latynoamerykańskie nie muszą robi tego cały czas w profesjonalnym obuwiu. Jest to szczególnie korzystne dla pań, które na turniejach tańczą przecież cały czas na obcasach. Buty do tańców towarzyskich wyglądają efektownie, ale wymagają od tancerzy pewnej wprawy w ich używaniu. Na dłuższa metę nie są oczywiście zbyt wygodne. Dotyczy to także częściowo butów męskich, które szczególnie w przypadku tańców latynoamerykańskich czy tanga mają stosunkowo wysokie obcasy, jak na obuwie męskie. Natomiast często bywa tak, że tancerze są przyzwyczajani do profesjonalnego obuwia właściwie od dziecka i obserwując ich taniec ma się wrażenie, że buty same ich unoszą.