Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Przyczyny łysienia 2018

Przyczyny łysienia

Wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno panów, jak i panie. Jego rezultat jest zawsze ten sam – włosy przerzedzają się, a w pewnym monecie na głowie pojawia się coraz więcej miejsc, na których zaczyna ich brakować. Choć jednak efekt finalny łysienia jest identyczny w każdym przypadku nie można zapominać o tym, że przebieg tego procesu różni się znacząco.

A i same przyczyny łysienia wcale nie są jednorodne. O tym, że tracimy włosy w dużej mierze decyduje genetyka i problemy hormonalne, nie bez znaczenia jest jednak również stres, niewłaściwa dieta, a także wiele innych czynników. Warto się z nimi zaznajomić wielokrotnie okazuje się bowiem, że to właśnie umiejętnie postawiona diagnoza pozwala na eliminację negatywnych skutków łysienia.

Łysienie a genetyka

Na to, jakich mamy rodziców nie mamy żadnego wpływu, warto jednak zainteresować się tym, z jakimi chorobami zmagają się bliżsi i dalsi członkowie naszej rodziny. Genetyka to wyjątkowo dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny, a o jej ogromnym znaczeniu świadczy między innymi to, że jej osiągnięcia mają coraz większe znaczenie i dla szeregu innych nauk medycznych. Naukowcy zajmujący się zawodowo genami przywiązują dużą wagę między innymi do poszukiwania przyczyn wypadania włosów, a wyniki przedstawianych przez nich badań niezbicie udowadniają nam, że łysienie uwarunkowane genetycznie jest dość poważnym problemem. Mówić o nim możemy między innymi w kontekście męskiego łysienia androgenowego niebezpiecznego między innymi z uwagi na to, że bardzo często okazuje się ono jedną z zapowiedzi choroby wieńcowej serca, trwają jednak badania, które mają na celu stwierdzenie, czy i za inne przyczyny wypadania włosów odpowiedzialności nie ponoszą nasze geny.

Jak wykorzystać tę wiedzę

Leczenie przyczyn łysienia i walka z jego następstwami to czynności, które cechują się rzeczywistą skutecznością przede wszystkim wówczas, gdy odpowiada za nie specjalista. Kontakt z lekarzem powinien być uważany za obligatoryjny, w przeciwnym razie bowiem może się okazać, że pacjent musi pogodzić się z całkowitym wyłysieniem bez szans na zmianę tego stanu rzeczy. Wywiad z pacjentem, który niezmiennie inauguruje proces leczenia, nie może być jednak traktowany jako „zło konieczne” i obowiązek tyleż żmudny co niepotrzebny. Pacjent nie powinien taić przed lekarzem żadnych informacji dotyczących stanu jego zdrowia, w czasie wywiadu musi więc wspomnieć również o tym, że w jego rodzinie zmagano się już z problemem łysienia. Lekarz z pewnością nie zbagatelizuje tej informacji, nie powinno dziwić więc i to, że będzie zabiegał o gromadzenie bardziej szczegółowych danych na temat przebiegu chorób naszych przodków. Ustalenie genetycznego podłoża łysienia przyczyni się zresztą nie tylko do szybkiego wyeliminowania innych przyczyn tego zjawiska, ale również do opracowania takiej terapii, która pozwoli na skuteczne zmaganie się z jego następstwami.

Czy dziedziczne łysienie jest wyrokiem?

Informacja o tym, że włosy wypadają im dlatego, że podobnie rzecz się miała i w odniesieniu do ich przodków z pewnością nie jest w stanie ucieszyć kolejnych pacjentów. Bardzo często brzmi zresztą nie jak optymistyczna diagnoza, ale jak wyrok. Lekarze uważają jednak, że nadmierny pesymizm nie jest w takim wypadku pożądany, a do tego wcale nie jest uzasadniony. Walka z następstwami łysienia jest możliwa, a choć często okazuje się, że nie można wyeliminować jego przyczyn wcale nie oznacza to, że pacjent jest skazany na utratę włosów. Współczesna medycyna potrafi radzić sobie z niedoskonałymi genami i wspierać naturalne siły organizmu, istnieją zatem skuteczne rozwiązania, które pozwalają na minimalizację negatywnych skutków łysienia bez względu na to, jaka byłaby jego przyczyna. Dziedziczone przez pacjentów łysienie typu androgenowego nie jest tu żadnym wyjątkiem. Pacjent leczony przez dermatologa otrzymuje odpowiednie leki i zalecenia dotyczące diety, jeżeli więc uzbroi się w cierpliwość będzie mógł liczyć na to, że proces wypadania włosów zostanie w jego przypadku zahamowany. Nie wolno mu zapominać zresztą i o tym, że kluczem do sukcesu mogą okazać się regularne wizyty u specjalisty. Medycyna nieustannie się rozwija, a kolejne lata przynoszą nowe odkrycia i innowacyjne metody walki ze schorzeniami, które jeszcze niedawno uważaliśmy za niemożliwe do wyleczenia. Można zatem mieć nadzieję, że i ostateczne rozwiązanie problemu generowanego przez wypadanie włosów jest już blisko.

Inne przyczyny łysienia

Genetyka ma coraz więcej do powiedzenia wówczas, gdy w grę wchodzą przyczyny utraty włosów, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie odpowiada ona za każdy z naszych problemów. Nawet jeśli łysienie dotykało naszych przodków nie oznacza to wcale, że w naszym wypadku wypadaniu włosów nie jest winna jedynie zła dieta i brak witamin. Zarówno my, jak i prowadzący nas lekarz, powinniśmy być tego świadomi, warto zatem poddawać się leczeniu, które uwzględnia przynajmniej kilka czynników odpowiadających za problemy z wypadającymi włosami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *