Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Niedoczynność tarczycy 2018

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca – gruczoł położony z przodu szyi, poniżej krtani spełnia w każdym organizmie ważne i decydujące funkcje. Reguluje pracę mózgu, mięsni, sprawia, że mamy dobry nastrój. Warto zatem by tarczyca była zdrowa. Jednak gdy zachoruje warto pojąć leczenie. Wizyta u endokrynologa określi czy cierpimy na niedoczynność tarczycy, czy może na nadczynność tarczycy.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to ogólnoustrojowa choroba, która wynika z niedostatecznej produkcji  hormonów przez  gruczoł tarczycowy.  Przyczyną takiego stanu jest zazwyczaj stan zapalny tarczycy, a także jej uszkodzenie poprzez operację czy leczenie radiomodem. Niedoczynność tarczycy, która spowodowana jest uszkodzeniem gruczołu określa się  jako pierwotną niedoczynność . Czasem  przyczyną zbyt małych ilości  hormonów wydzielanych  przez tarczycę jest schorzenie przysadki, które powodowane jest niedoborem  TSH ( tj. hormonu pobudzającego czynność tarczycy). W takiej sytuacji choroba nosi nazwę wtórnej niedoczynności tarczycy.  Natomiast chorobę z ciężkim przebiegiem określa się jako  obrzęk śluzowaty.

Niedoczynność tarczycy dotyczy około  1-6 procent ludzi  w wieku około  60 roku życia, a częstość jej występowania rośnie z wiekiem.  To schorzenie występuje blisko pięć razy częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn.

Objawy niedoczynności tarczycy

Rozwój niedoczynności tarczycy jest dyskretny i powolny, a objawy często są bagatelizowane. Początkowo ludzie  skarżą się na osłabienie,  senność i  uczucie zimna; czasem  na obrzmienie powiek twarzy i rąk.  Ponadto obserwowane jest  zwolnienie ruchowe, zaparcia,  sztywność mięśni i  stawów Apetyt zmniejsza się  ale chory nie chudnie- ich waga wzrasta. Skóra jest  sucha i łuszcząca się, a włosy stają się przerzedzone, matowe oraz łamliwe. Niedobory hormonów tarczycowych odbijają się niekorzystnie na pracy serca – powodowane jest zmniejszenie  akcji serca, a dodatkowe zaburzenia lipidowe mają wpływ na rozwój miażdżycy i wystąpienie objawów choroby wieńcowej.

Jak wykryć niedoczynność tarczycy?

Warto w tym celu  udać się do lekarza, a ten po przeprowadzeniu wywiadu oceni rozmiar niedoczynności. Aby potwierdzić diagnozę wykonuje się badania laboratoryjne. Pomiar stężeni hormonów tarczycowych pozwala na ostateczną diagnozę, jak też ustala podłoże tej  choroby. Stężenie TSH jest znacznie  obniżone w przypadku wtórnej  niedoczynności, a w przypadku niedoczynności pierwotnej jest ono  podwyższone.  W obu przypadkach stężenie wolna tyroksyna- jest obniżona. Niedoczynności  tarczycy towarzyszy często niedokrwistość z niedoboru żelaza i kwasu foliowego oraz w przypadku kobiet – wywołana obfitymi miesiączkami.  Zgłaszającym się chorym wykonywany jest także lipidogram, bowiem ludzie z niedoczynnością częściej zapadają na różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Oprócz wymienionych pomiarów konieczne staje się także wykonanie  badań obrazowych, w tym  USG tarczycy oraz jamy brzusznej; niekiedy wykonuje się też  rentgen klatki piersiowej.

Czym leczyć niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy leczona jest poprzez ciągłe podawanie preparatów z  tyroksyną. Na początku leczenia stosuje się niewielkie stężenia leku. Następnie ustalane są dawki proporcjonalnie do masy  ciała chorego, przy uwzględnieniu  indywidualnej  reakcji na preparat. Małe dzieci, młodzież oraz  kobiety w ciąży mające niedoczynność tarczycy wymagają przyjmowania  stosunkowo zwiększonych dawek tyroksyny w stosunku do pozostałych osób z niedoczynnością. Rezultaty  leczenia są zazwyczaj dobre. Natomiast ludzie z podeszłym wieku bądź dotknięte chorobami sercowymi mogą niezbyt dobrze  znosić takie leczenie. W takich więc przypadkach dawkę tyroksyny ogranicza się i to powoduje uzyskanie wyłącznie częściowej poprawy stanu zdrowia chorego.

W terapii zaburzeń tarczycy stosowane są także doustne środki zawierające jod. Są one jednak  wskazane tylko w określonych przypadkach, na przykład w celu zapobiegania wola u kobiet ciężarnych, albo też leczenia niedoczynności tarczycy, która jest wywołana znacznym niedoborem jodu lub zaburzeniami przemiany jodowej.

Wspomagajmy leczenie!

Obecnie możemy wspomóc leczenie schorzenia – niedoczynności tarczycy. Uczynimy to z pewnością przyjmując odpowiednie preparaty wspomagające zdrowie gruczołu tarczycowego. Można je swobodnie zakupić w wybranych sklepach internetowych. Specyfiki wspomagające leczenie naturalnie pomagają uporać się z problemem niedoczynności tarczycy. Niektóre z nich bezpiecznie mogą zarówno kobiety , jak również mężczyźni. Skuteczność takich preparatów będzie z pewnością wyższa od tej, którą przedstawiają na przykład  suplementy wspomagające zdrowie gruczołu  tarczycowego. I co najważniejsze – nie powodują skutków niepożądanych.

Z kolei inne środki dostępne na rynku polecane są jako preparaty  wspomagające leczenie niedoczynności tarczycy. Oprócz takiego działania doskonale zmniejszają  skutki choroby, takie jak na przykład   wypadanie włosów, nadwagę oraz depresję. Warto wspomnieć, że składniki specyfiku nie będą zastępowały brakujących hormonów tarczycowych, lecz pobudzą ich wydzielanie przez tarczycę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *