Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Prolaktyna a ciąża 2018

Królowa kobiecych hormonów – prolaktyna

Okres ciąży to prawdziwa rewolucja dla organizmu kobiety. Można powiedzieć, iż przestawia się on wówczas na inne tory, by po porodzie wrócić do normalnego funkcjonowania. Inaczej działa wówczas układ hormonalny – hormony żeńskie wydzielane są w czasie ciąży w innych ilościach niż przed ciążą, progesteron przygotowuje macicę do pełnienia nowych funkcji, mających zapewnić płodowi jak najlepsze warunki rozwoju.

W organizmie kobiety w ciąży wytwarza się także gonadotropina kosmówkowa, której obecność w moczu pozwala przy pomocy testu ciążowego ocenić czy doszło do zapłodnienia.

Niezwykle istotnym hormonem wytwarzanym przez układ hormonalny w czasie ciąży jest prolaktyna. Prolaktyna odpowiedzialna jest za wzrost libido u kobiet, instynkt macierzyński oraz prawidłową laktację po porodzie, umożliwiającą karmienie dziecka pokarmem naturalnym. W czasie ciąży prolaktyna podtrzymuje pracę ciałka żółtego, które odpowiedzialne jest za produkcję progesteronu odpowiedzialnego za bezpieczne donoszenie ciąży do końca. Zbyt mała ilość prolaktyny po porodzie sprawia, iż kobieta ma zbyt mało pokarmu.

Innym problemem jest zbyt wysoki poziom prolaktyny przez zajściem w ciążę. Mówimy wówczas o tak zwanej hiperprolaktynemii.Przyczyn hiperprolaktynemii może być kilka: zmiany organiczne przysadki mózgowej (guzy przysadki lub tzw. zespół pustego siodła), zmniejszenie aktywności dopaminergicznej podwzgórza, niewydolność nerek, marskość wątroby, stosowanie leków, które modyfikują wydzielanie dopaminy, niedoczynność tarczycy. Nadmiar prolaktyny może wystąpić u kobiet i mężczyzn. U kobiet objawami hiperprolaktynemii są zaburzenia lub zanik miesiączkowania, mlekotok, niemożność zajścia w ciążę, czasem osteoporoza, wahania nastrojów. U mężczyzn wysoki poziom prolaktyny objawia się zaburzeniami płodności, zaburzeniami erekcji, obniżeniem libido, ginekomastią, czasem osteoporozą.

Podwyższony poziom prolaktyny uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę. Konieczne jest leczenie hiperprolaktynemii nie tylko oczywiście w wypadku, gdy kobieta planuje ciążę, ale w każdym przypadku, gdyż nieleczona jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Najpierw leczy się hiperprolaktynemię farmakologicznie. Podawane lekarstwa mają za zadanie obniżenie poziomu wydzielania prolaktyny. Najczęściej po 2 latach przyjmowania tych leków, gdy poziom prolaktyny jest w normie, można je odstawić. Gdy lekarstwa nie działają, gdy stwierdza się nietolerancję lub odporność na te leki lub gdy stwierdza się pojawienie dużych guzów z objawami uciskowymi wymagana jest operacja chirurgiczna.