Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kobieta w islamie 2018

Kobieta w islamie

Śledząc relacje telewizyjne z krajów, w których dominuje islam, widzimy kobiety z zasłoniętymi twarzami, a nawet z całkowicie skryte za luźnymi sukniami. Jaka jest naprawdę sytuacja kobiet w krajach muzułmańskich? Wyznawców Allaha można spotkać praktycznie w każdym kraju. Także w Polsce muzułmanie zaczynają czuć się jak w swojej ojczyźnie. Wielu z nich, ulegają urokowi pięknych Polek. Czy jednak taki związek jest bezpieczny dla kobiety?

Koran, czyli Święta Księga islamu mówi, że kobieta i mężczyzna są sobie równi. A ze względu na cechy charakteru przypisywane kobietom, mężczyźni powinni się nimi opiekować. Według Koranu, kobieta jest istotą bezbronną, która potrzebuje wsparcia. Dlatego też w islamie kobieta ma swojego opiekuna, czyli mężczyznę. Jest nim ojciec, brat, a później mąż. To oni powinni zapewnić kobiecie opiekę, czuwać nad jej postępowaniem i ewentualnie korygować niewłaściwe postawy. W praktyce, taka opieka sprawia, że kobieta staje się zniewolona i nie ma możliwości samodzielnego wyboru drogi życiowej.

Prawo islamskie, którego źródła znajdują się w Koranie nakazuje, by, jeśli mężczyzna odczuwa pociąg seksualny do kobiety, to powinien założyć rodzinę i starać się zapewnić swojej żonie dobrobyt. Pozamałżeńskie stosunki seksualne, nawet między osobami wolnymi, należą do rzeczy zakazanych w islamie. W rodzinie, mężczyzna jest głową. To on podejmuje najważniejsze decyzje, zarządza pieniędzmi. Każdy mężczyzna powinien swoje kobiety, czyli żonę, córki, siostry, kuzynki, strzec i chronić, ponieważ od ich nieskazitelnego, moralnego prowadzenia się zelży jego honor. Mąż powinien zapewnić swojej żonie status materialny nie gorszy od tego, jaki miała w domu rodzicielskim.

Kobieta nie musi pracować, ale też jeśli podejmie pracę zarobkową, pieniądze, które otrzymuje są jej własnością. W islamie kobieta jest odpowiedzialna za rodzinę i za wychowanie dzieci. Każda żona dba o swojego męża i o dom, jednak mężczyzna powinien, w miarę swoich możliwości, pomagać jej w prowadzeniu domu. Do obowiązków żony należy także zaspokajanie potrzeb seksualnych męża, w takim stopniu, by mógł prowadzić moralne życie w poczuciu stabilizacji i by z ich małżeństwa narodziły się dzieci.

Każda żona musi darzyć szacunkiem swojego męża, a mężczyzna zwykle stara się zdobyć autorytet i zasłużyć na szacunek. Prawo w islamie dopuszcza używanie kar cielesnych w stosunku do żony, lecz należy traktować je jako ostateczność. Mężczyzna nie powinien bić swojej żony na tyle mocno, by miała ślady na ciele. W kraju islamskim kobieta i mężczyzna mają swoje obowiązki.

Role społeczne są wyraźnie podzielone. Nie ma także czegoś takiego, jak wspólna modlitwa. W czasie miesiąca Ramadan, czyli w czasie postu wpisanego na stałe w kalendarz muzułmańskich wydarzeń, odbywają się specjalne modlitwy w meczetach, w których jednak uczestniczą tylko mężczyźni. Kobiety modlą się w domu, wraz z dziećmi. Jednak posiłki w czasie Ramadanu spożywa się wspólnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *