Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak żyć z łuszczycą? 2018

Jak żyć z łuszczycą?

Łuszczyca chociaż postrzegana głównie jako przypadłość kosmetyczna, jest naprawdę poważną i przewlekłą dolegliwością. Zapadają na nią  częściej kobiety niż mężczyźni. Znane są jednak  skuteczne kosmetykipreparaty oraz nowoczesne metody, które pozwolą nam na skuteczne leczenie objawów łuszczycy. Sprawią również, że schorzenie to będzie miało łagodny przebieg.

Łuszczyca i jej objawy

Łuszczyca jest dość często pojawiającą się chorobą naszej skóry. Dotkniętych nią jest już niemalże dwa i pół procent ludzi na całym świecie. Dlaczego łuszczyca się pojawia? Nie jest to  dokładnie wyjaśnione. Pewne jest tylko to, że wywołuje ją sam organizm ludzki. Z jakiegoś powodu atakuje on komórki naskórka. I te zaatakowane komórki zaczynają nieprawidłowo pracować. Za szybko rozmnażają się i przedostają do powierzchni naskórka, już wtedy, gdy są jeszcze  niedostatecznie wykształcone. Dlatego też bardzo łatwo się złuszczają. Jeśli chodzi o objawy choroby to pojawiają się one już w dwudziestym roku życia. Nie jest to jednak regułą. Ponieważ choroba może równie dobrze ujawnić się w znacznie późniejszym wieku, na przykład po pięćdziesiątce. Wtedy również ma znacznie łagodniejszą postać i przebieg.

Objawami tej choroby są początkowo małe czerwone grudki z łuszczącym się wierzchołkiem. Gdy się je podrapie zaczynają krwawić.  Następnie zlewają się i tworzą wypukłe plamki pokryte grubą i srebrną łuską. Czasami zaczyna pojawiać się uporczywe swędzenie.  Zmiany skórne pojawiają się głównie na łokciach, kolanach, a także na skórze głowy. Mogą wystąpić nawet na błonach śluzowych, na paznokciach, przewodach słuchowych i  w okolicach narządów płciowych.

Łuszczycę możemy leczyć

Wiele jest skutecznych metod leczenia łuszczycy. Zanim  jednak rozpoczniemy leczenie musimy indywidualnie ustalić z lekarzem dermatologiem odpowiednią terapię,  czy kurację. Jest to konieczne z tego względu iż każdy z nas inaczej choruje i inaczej reaguje na leki. W leczeniu łuszczycy wykorzystuje się przede wszystkim preparaty dziegciowe, które powstają z e smoły węglowej. Są to preparaty stosowane do leczenia miejscowego i od dawna używane. Skóra posmarowana tym preparatem nie może być wytrawiana na promienie słoneczne, ponieważ można być poparzonym.

Innymi środkami stosowanymi w leczeniu łuszczycy są pochodne witaminy D3. Jest to nowocześniejsza grupa leków. Działają one nieco słabiej od cygnoliny, ale za to nie wywołują żadnych podrażnień. Są również łatwiejsze w aplikacji. Nie są jednak stosowane u dzieci i młodzieży do około osiemnastego roku życia.

Kolejnym preparatem stosowanym do leczenia łuszczycy jest wspomniana cygnolina. Jest jednym ze straszych leków stosowanych do leczenia objawów łuszczycy. Jedynym mankamentem tego leku jest to, że farbuje ubrania na kolor fioletowy i może nieco podrażniać naskórek.

Do leczenia łuszczycy wykorzystuje się również fototerapię. Są to naświetlania promieniami UVB.  Można fototerapię łączyć z maściami.

Z łuszczycą da się żyć

Nie możemy całkowicie wyleczyć się z łuszczycy, gdyż nie są znane jej przyczyny. Możemy jednakże nauczyć się z nią tak postępować, by okres wysypki był nieco krótszy i mniej nasilony. Trzeba jedynie zastosować kilka dobrych zasad. Po pierwsze trzeba nauczyć się dbania o skórę. Odpowiednio zadbana zwiększy swoje właściwości obronne.  Stosujmy więc łagodne środki do mycia, tak zwane emolienty, kremy natłuszczające oraz nawilżające. Ostrożnie też  wybierajmy kosmetyki. Najlepsze będą takie, które przeznaczone są do skóry wrażliwej. Po drugie unikajmy urazów. Nawet małe  zadrapanie może wywołać zaostrzenie objawów choroby. Z tych względów dobrze jest  nosić odzież z naturalnych i gładkich materiałów. Należy również zwrócić uwagę przy obcinaniu paznokci, by nie dopuszczać do przypadkowego zranienia. Kolejną sprawą jest wykorzystanie promieni słonecznych. Wychodźmy zatem na powietrze przy upalnej i słonecznej pogodzie (oczywiście posmarowani wcześniej kremem z dość wysokim filtrem). Doskonałe efekty przynoszą również kąpiele solankowe.

Łuszczyca – codziennie obecna

Chociaż łuszczyca ma czasem kilkuletnie okresy bezobjawowe, to tak naprawdę będzie zawsze nam towarzyszyć. I tylko od nas samych zależy, jak będzie przebiegała i jaki będzie miała wpływ na nasze życie.  Dlatego też nauczmy się obserwować siebie i swój organizm. Najlepiej zapisujmy w jakich momentach wystąpił nawrót choroby i spróbujmy unikać tego, co go mogło wywołać. Może to było przeziębienie, może silny stres, a może jakiś kosmetyk? Lekarze potwierdzają, że zmiany skórne są często wywołane przez infekcje wirusowe i bakteryjne, czy przewlekłe stany zapalne.

Jeśli wstydzimy się zmian łuszczycowych na ciele poszukajmy wsparcia wśród przyjaciół i psychologa. Wiele osób wstydzi się pokazywać skóry objętej łuszczycą. Jeśli ten problem dotyczy również nas spróbujmy skontaktować się ze stowarzyszeniami osób dotkniętych tym problemem. Kontakt z osobami cierpiącymi na tą samą chorobę pomoże nam z pewnością przetrwać trudne momenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *