Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pielęgnacja wyrobów jubilerskich 2018

Czyszczenie biżuterii

Biżuteria niewątpliwie jest piękna. I przecież takie właśnie jest jej zadanie – ozdabianie. Ale różnego rodzaju wyroby jubilerskie nie zawsze będą wspaniale się prezentować, jeżeli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. To bardzo istotne, aby zafundować wyrobom jubilerskim odpowiednią pielęgnację. Wtedy biżuteria będzie prezentować się jak nowa.

Trzeba pamiętać o tym, aby najbardziej wartościowa biżuteria była przechowywana w odpowiedniej szkatułce albo pudełku. Każdy przedmiot powinien być zawinięty w cieniutką bibułkę, a jeszcze lepiej we fragment czystego jedwabiu. W ten sposób biżuteria nie będzie narażona na ścieranie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tylko korale (te naturalne!) nie tolerują „przebywania” z innym rodzajem biżuterii. Koralową biżuterię warto przechowywać w zwykłym pudełku z tektury.

Biżuteria potrzebuje czasami odpowiedniej opieki. Na rynku można znaleźć w dzisiejszych czasach bardzo wiele różnego rodzaju środków, które są specjalnie przeznaczone do czyszczenia wyrobów jubilerskich. Taka jest prawda, że gdy pojawia się potrzeba skorzystania z tego rodzaju specyfików, to akurat… nie mamy ich pod ręką. Warto poznać kilka domowych, bardzo skutecznych sposobów, na pielęgnowanie i czyszczenie biżuterii domowymi sposobami.

Jak czyścić np. złoto? To metal bardzo drogi, ale jednocześnie najpopularniejszy, jeżeli chodzi o biżuterię. Ozdoby ze złota można w bardzo prosty sposób umyć. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody z dodatkiem mydła albo sody krystalicznej. Potem trzeba wszystko bardzo dobrze wypłukać i osuszyć. Wysuszone elementy biżuterii warto jeszcze zanurzyć w spirytusie denaturowanym. Po osuszeniu trzeba skupić się na dokładnym polerowaniu. Jak czyścić biżuterię pozłacaną? Tutaj przy czyszczeniu trzeba bardzo uważać, aby nic nie zetrzeć. Nie można więc czyścić za mocno. Nie należy także stosować do tego żadnego proszku. Wyroby pozłacane można myć w letniej wodzie z rozpuszczonym mydłem. Brylanty i inne szlachetne kamienie najlepiej czyścić wodą z mydłem. Trzeba jednak pamiętać, aby używać w tym przypadku małej szczoteczki.

A co ze srebrem? Srebrne wyroby jubilerskie są bardzo popularne. Gdy leżą w szufladzie długo nieużywane, stają się ciemne i brzydkie. Najszybszym sposobem przywrócenia takiej biżuterii do czasów świetności jest czyszczenie elementów biżuterii szczoteczką do zębów z pastą. A co z masą perłową? W tym przypadku wystarczy umycie ciepłą wodą z mydłem. Ważne jest, aby wszystko dokładnie spłukać za pomocą wody o tej samej temperaturze. Potem wystarczy oliwa z oliwek i chwilowa polerka za pomocą wełnianej szmatki.