Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Substancje, które zwalczą trądzik 2018

Substancje, które zwalczą trądzik

Trądzik… słysząc to słowo niejeden nastolatek czy nastolatka czuje ciarki przechodzące po plecach. To największy problem młodzieży w okresie dojrzewania, w okresie, kiedy to młodzi ludzie chcą się podobać samym sobie, a przede wszystkim płci przeciwnej. Ile razy słyszy się o kompleksach spowodowanych trądzikiem, ile to razy można dowiedzieć się o sytuacjach, gdy młody człowiek zamyka się na otoczenie z powodu szpecących go kropek.  Nie warto się załamywać, bo są na to sposoby, wystarczy przeczytać ten tekst, a trądzik zniknie tak szybko, jak szybko się pojawił.

Czym jest trądzik?

Trądzik jest to bardzo częsta choroba skórna. Pojawia u młodzieży w okresie dojrzewania. Są to najczęściej czerwone grudki, krostki o białych wierzchołkach bądź czarne punkciki zwane wągrami. Nieleczony trądzik nie znika i może pozostawić na twarzy szpecące blizny. Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, plecach i klatce piersiowej.

Mimo iż zmiany te są bardzo uciążliwe i dla większości nastolatków jest to dość wstydliwy problem można z nim walczyć. Trzeba tylko poznać substancje, które zwalczą trądzik.

Przyczyny powstawania trądziku

Te nieestetyczne, czerwone krostki powstają w porach skóry, do których wydzielany jest łój z tak zwanych gruczołów łojowych. W przypadku zdrowej skóry produkcja łoju jest mała i wypływająca na powierzchnię skóry, natomiast, kiedy łoju jest za dużo nie ma on ujścia i zaczyna zatykać pory, gdzie dodatkowo namnażają się bakterie tworząc stany zapalne.

Jak zwalczyć trądzik?

Na rynku dostępnych jest wiele środków zwalczających trądzik, są to m.in. kremy, toniki, maści, żele czy tabletki. Kremy na trądzik są skuteczne, gdy ma on łagodny przebieg w przeciwnym wypadku nie pozbędziemy się go. Kremy zawierają substancje chemiczną zwaną nadtlenkiem benzoilu, który jest bezpieczny i najskuteczniejszy (ma działanie utleniające oraz bakteriobójcze) i ze względu na swoją nieinwazyjność rzadko powoduje skutki uboczne. Obecnie dostępnych jest wiele kremów na trądzik. W celu wybrania najlepszego powinniśmy dokładnie przestudiować skład owego produktu i szukać takiego, który zawiera wyżej wymienioną substancję. Tonikom zawierającym spirytus mówimy stanowcze nie!  Po pierwszych dniach od jego stosowania zauważymy prawdopodobną poprawę, lecz po paru dniach nastąpi znaczne pogorszenie. Nie jest tajemnicą, że trzeba unikać wszystkiego, co przesusza skórę, ponieważ prowadzi to do pojawienia się na twarzy blizn potrądzikowych. Jeżeli już mamy wybierać jakiś tonik to wybierajmy ziołowe np. z rumianku lub z nagietka. Na pewno nie zaszkodzą, a załagodzą stan zapalny. Kolejnym środkiem zapobiegawczym są maści. Najpopularniejsze są te zawierające tlenek cynku. Maści odkażają i wysuszają krostki nie powodując reakcji niepożądanych ze względu na to, iż zawierają tylko jedną czynną substancję w połączeniu z wazeliną, która nadaje maści odpowiednią konsystencję. Dodatkowym atutem jest dość przystępna cena wahająca się w granicach od 5 do 20 zł. Należy jednak pamiętać, że takie maści bardzo wysuszają skórę twarzy, więc powinno się je stosować punktowo i nie dłużej niż do 7 dni.  Przy bardziej zaawansowanym trądziku konieczna jest wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiedni antybiotyk Najskuteczniejsza jest tetracyklina, którą wykorzystuje się praktycznie tylko w leczeniu trądziku. Antybiotyki stosuje się według określonych schematów, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Przy stosowaniu takich preparatów powinno się podawać witaminy działające przeciwłojotokowo np. witamina C, PP lub B2. W ciężkich postaciach trądziku podaje się leki posiadające 13-cis kwas witaminy A (Roaccutane). Podawany jest od 3 do 5 miesięcy. Przy stosowaniu tego leku trzeba wykonywać badania krwi ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *