Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Przykładowy przebieg wieczerzy wigilijnej 2018

Scenariusz wigilijnego wieczoru

Chcesz zaskoczyć swoich najbliższych i przygotować wspaniałą, tradycyjną wieczerzę wigilijną? Nie masz pomysłu na to, jak to zrobić? Nie wiesz, jaki powinien być przebieg Wigilii? Nieznane są ci symbole, zwyczaje i obrzędy wigilijne? Nie martw się! Pomożemy ci zorganizować najpiękniejszą wieczerzę w życiu. Damy ci rady dzięki którym, będzie to nie tylko wigilijna kolacja marzeń ale i radosny czas spędzony wśród tych, którzy są bliscy twojemu sercu. Gwarantujemy, że przeżyjesz piękne i niezapomniane chwile. A zatem do dzieła! Zacznijmy od tego, że o przygotowaniach do Wigilii musisz pomyśleć z pewnym wyprzedzeniem. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, ponieważ wtedy nietrudno o nerwową atmosferę. Postaraj się, by na wigilijnym stole pojawiły się w tym roku tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe. Staropolskie przepisy świąteczne znajdziesz w wielu książkach kucharskich a także na licznych portalach internetowych. Zanim usiądziecie do uroczystej wieczerzy, zadbaj o eleganckie przystrojenie świątecznego stołu. Biały obrus, stroik ze świeżych gałązek, świeczka i stylowa zastawa stanowią idealne tło dla uczty.
Proponowany przebieg Wigilii
Kiedy na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka zgromadźcie się przy stole. Ojciec rodziny odmawia modlitwę dziękczynną za wigilijne dary. Potem on bądź najstarszy syn czyta Ewangelię św. Mateusza lub Łukasza o narodzeniu Dzieciątka. Teraz następuje chwila pojednania, czyli dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń a potem już czas na 12 potraw wigilijnych. Kolację rozpoczynają zupy wigilijne. Ciepłe, aromatyczne i tradycyjne wprawią w świetny nastrój wszystkich domowników. Możesz zrobić jedną lub dwie, np. barszcz z uszkami i grzybową. Resztę posiłków podawaj w dowolnej kolejności. Na stole powinny się pojawić potrawy zawierające m. in. chleb, rybę, kapustę, groch, grzyby, mak, jabłko i miód. Każdy z tych produktów posiada bowiem według wierzeń właściwości magiczne. Na sam koniec zostaw ciasta i słodkie dania wigilijne (piernik, makowiec, kutia itp.). Pamiętaj, że domownicy powinni spróbować każdej potrawy, gdyż to według wierzeń przynosi szczęście.

Nakładanie dużych porcji nie jest więc tutaj wskazane, ponieważ szybko będziemy „najedzeni” a ponadto czeka nas jeszcze przecież bożonarodzeniowe świąteczne biesiadowanie przy stole.

Po wieczerzy nadchodzi czas na rozpakowanie prezentów znalezionych pod choinką i wspólne kolędowanie. Trudne? Chyba nie! A zatem do dzieła!