Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Prolaktyna – hormon, który potrafi utrudnić życie kobiecie 2018

Prolaktyna – hormon, który potrafi utrudnić życie kobiecie

Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową i odgrywa ważną rolę w życiu kobiety, zwłaszcza gdy planuje ona powiększenie rodziny. Daje o sobie znać już w okresie dojrzewania, gdyż to dzięki niej nastolatkom rosną piersi. Poza tym, nie bez przyczyny, określana jest także mlecznym hormonem, ponieważ stymuluje pracę gruczołów mlecznych podczas okresu laktacji. Warto podkreślić to, że zapewnia także utrzymanie ciąży.
Oczywiście, jej poziom wzrasta w stanie błogosławionym i podczas karmienia piersią dziecka, co jest rzeczą naturalną i nikogo ten fakt nie dziwi, dlatego nie podejmuje się leczenia, aby „zbić” wysoki poziom prolaktyny.
Jednak, gdy jej stan jest podwyższony poza okresem ciąży i laktacji, może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Warto wspomnieć o tym, że hiperprolaktynemia jest jednym z najczęstszych powodów problemów z zajściem w ciążę. Poza tym hamuje wytwarzanie progesteronu oraz wydzielanie LH w okresie okołoowulacyjnym.
Przede wszystkim, zbyt wysoki poziom mlecznego hormonu może prowadzić to zaniku owulacji, a co za tym idzie kłopotów z miesiączką, gdyż pojawia się ona nieregularnie albo zbyt często, albo za rzadko, a czasami nawet zanika. A wiadomo, że regularne cykle menstruacyjne mają ogromny wpływ na poczęcie dziecka.
Natomiast, w przypadku panów odpowiedzialna jest za produkcję testosteronu, ale gdy jej stan przekracza normę, ma negatywny wpływ na popęd seksualny, często powoduje impotencję, spadek libido, przemęczenie, co zwykle skutkuje problemami z płodnością, a bez udziału mężczyzn nie można myśleć o powiększeniu rodziny.
Z pewnością, jest charakterystyczna dla pań posiadających już potomstwo, a wysoki wzrost prolaktyny jest spowodowany tym, że matki nie karmiły niemowlaków piersią, tylko zbyt szybko przestawiły swe pociechy na butelkę.
Na szczęście, hiperprolaktynemia nie wyklucza zajścia w ciążę, gdyż można ją wyleczyć, stosując odpowiednią kurację, która bywa czasochłonna. Najczęściej, specjaliści zalecają leczenie farmakologiczne, jednak dobór właściwych leków może nie być łatwy, ponieważ mogą powodować różne skutki uboczne. Gdy nie przynosi ono skutku, przeprowadzana jest operacja neurochirurgiczna, która ma miejsce przy wystąpieniu gruczolaków – niezłośliwych guzów przysadki. Czasami zdarza się, że jest ona wspomagana radioterapią.
Oczywiście, stosowanie leczenia mającego na celu wyrównanie poziomu prolaktyny przed ciążą jest bardzo ważne, gdyż w okresie oczekiwania na dziecko nie jest wskazanie zażywanie medykamentów, bo mogą one zaszkodzić płodowi.
Jak widać, wysoka prolaktyna może utrudnić zajście w ciążę, ale nie przekreśla wszystkich szans na poczęcie dziecka, wystarczy ją szybko zdiagnozować i podjąć właściwą terapię.