Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Grzyby trufle w kuchni 2018

Grzyby trufle w kuchni

Trufle są bardzo pożądanym przez smakoszy i mistrzów kuchni rarytasem. Bardzo drogie, bo trudno dostępne, są trufle synonimem wyrafinowanego gustu, luksusu i bogactwa. Zbieranie trufli jest chronione prawem – zbieracze smacznych i drogich trufli muszą mieć specjalne pozwolenie, zezwalające im na poszukiwanie trufli. Ceny kilograma trufli wahają się między 600 euro a 1000 euro.
Najbardziej ceniona w kuchni, uważana za królową trufli jest trufla biała, zwana też truflą piemoncką. Występuje ona głównie we Włoszech oraz we Francji i jest podstawą dań przyrządzanych z trufli. Warto wiedzieć, iż biała trufla po ugotowaniu traci swój specyficzny, oryginalny smak i aromat, najlepiej więc – jak radzą szefowie kuchni – spożywać ją w formie surowej.

Trufla z racji wysokiej ceny używana jest zazwyczaj jako dodatek do różnych potraw – do dań z makaronów, risotto, jajecznicy, omletu. Można również dodawać trufle do pasztetu z gęsi lub kaczki. Trufle potrzebują nośnika smaku – najlepiej masła lub żółtka jajka. Dlatego trufle dodaje się najczęściej do delikatnych, maślanych sosów i wszelkich jajecznych potraw. Trufle mogą mieć różny aromat w zależności od drzewa, na którym grzyb wzrastał. Może to być zapach porównywalny do czosnku, sfermentowanego sera, orzechów włoskich lub metanu.

Znakomitym i prostym sposobem na nadanie tradycyjnemu spaghetti truflowego aromatu jest zamknięcie świeżo ugotowanego makaronu spaghetti z truflami w zamkniętym pojemniku. Pojemnik taki wkładamy na kilka godzin do lodówki, a wtedy spaghetti uzyska specyficzny, truflowy aromat. Najlepiej oczywiście smakują świeże trufle, ale do wielu potraw należy podawać trufle podduszone na maśle na niedużym ogniu.

Niekoniecznie trzeba posiadać świeże grzyby trufle, by móc przyrządzić danie z truflami. W dobrych supermarketach możemy kupić pastę truflową w tubie lub słoiczku, całe lub rozdrobnione trufle w słoiczkach, specjalny ryż na risotto z dodatkiem trufli, pasztet z truflami czy oliwę z oliwek z aromatem truflowym.

Potrawy ze świeżych trufli z pewnością zjemy w dobrych restauracjach. Jednak nawet we Włoszech, gdzie, zdawałoby się, trufli powinna być wystarczająca ilość, do potraw często dodaje się jedynie aromatu truflowego w postaci sosu, pasty czy oliwy zamiast świeżych grzybów.