Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Depilacja laserowa 2018

Depilacja laserowa

To, że obecnie dysponujemy wieloma metodami usuwania włosków nikogo nie dziwi. A to dlatego, że depilacja jest koniecznością. Nie wyobrażamy sobie, by ktoś (zwłaszcza kobiety) pojawił się na plaży w skąpym stroju kąpielowym, a spod niego wystawały by włoski. Dla niektórych jest to widok nie do pomyślenia, a dla niektórych nawet może budzić obrzydzenie i pozostawiać niesmak. Niestety depilacja nie pozostawia trwałych rezultatów w postaci gładkich nóg. Bardzo często zabiegi musimy powtarzać.

By koszmar notorycznej depilacji wreszcie przestał nas męczyć, stworzono depilację laserową, która pozwala na trwałe usunięcie włosków.

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest sposobem usuwania zbędnego owłosienia, w którym wykorzystywane jest promieniowanie laserowe. Wiązka światła o określonej długości fali (dobierana tak, by nie uszkodzić skóry) pochłaniana jest przez włoski, a dokładniej – przez ich barwnik. Promienie lasera zamieniane na energię cieplną powoduje niszczenie mieszków włosowych. Ale uwaga – laser jest w stanie zniszczyć tylko niektóre włoski. Od czego zatem to zależy? A od tego, że jedne włoski rosną, inne w tym czasie znajdują się w stanie uśpienia, a jeszcze inne wypadają. Laser jest w stanie zlikwidować wyłącznie to owłosienie, które znajduje się w fazie wzrostu. Z tego też powodu, by pozbyć się włosków na zawsze, wówczas musimy poddać się depilacji laserowej kilkakrotnie.

Jakie są rodzaje laserów?

Istnieje kilka rodzajów aparatów, które wykorzystują różne rodzaje promieniowania laserowego. Warto wiedzieć, że od rodzaju lasera w dużej mierze zależy bolesność zabiegu. Są bowiem aparaty, które w znaczny sposób eliminują dyskomfort spowodowany działaniem lasera. W salonach kosmetycznych można zatem znaleźć między innymi: laser rubinowy, laser IPL, laser diodowy, laser neodymowojagowy czy laser aleksandrytowy.

Laser rubinowy to laser, który pracuje przy długości fali 694 nanometrów. Urządzenia wykorzystujące ten rodzaj lasera używane były jako jedne z pierwszych do trwałej depilacji. Wadą tychże laserów jest to, że nie są skuteczne w przypadku usuwania włosków u osób z ciemną karnacją. Ponadto nie każdy rodzaj owłosienia jest podatny na działanie lasera rubinowego. Laser aleksandrytowy to z kolei laser, który pracuje przy długości fali 755 nanometrów. Niestety laser ten nie jest w stanie usunąć włosków jasnych. Laser diodowy jest jednym z najbardziej skutecznych. Aczkolwiek wykonanie zabiegu tym laserem wiąże się kilkoma działaniami niepożądanymi. Po pierwsze depilacja laserowa może być bolesna, a po drugie mogą pojawiać się strupy oraz podrażnienia po przeprowadzonym zabiegu. Odmianą lasera diodowego jest laser diodowy z radiacją. Różnica polega na tym, że podczas depilacji skóra ulega schłodzeniu na skutek działania głowicy. W ten sposób naskórek chroniony jest przed przegrzaniem.

Najczęściej jednak spotykane są aparaty, które wykorzystują IPL, co oznacza Intense Pulse Light – impulsywne źródło światła. Dzięki temu, że wiązka światła emitowana z aparatu jest rozproszona i niespójna, promienie docierają na różną głębokość w skórze, a tym samym wykazują działanie wielokierunkowe. Mogą zatem przyczyniać się z jednej strony do stymulowania procesów syntezy kolagenu, a z drugiej – skutecznie usuwać włoski.

Kto może depilować się laserem?

Okazuje się, że choć laser to nowoczesna metoda pozwalająca na trwałą depilację, nie każdy może z niej skorzystać. Nie chodzi jednak o względy finansowe (trzeba bowiem wiedzieć, że depilacja laserowa to nie lada wydatek, zwłaszcza jeśli chcemy usnąć włoski z sporej powierzchni skóry). Warto wiedzieć, że istnieją pewne lekarskie przeciwwskazania do depilacji laserowej. Zanim przystąpimy więc do depilacji laserowej, należy koniecznie zgłosić się do specjalisty. Z depilacji laserowej muszą zrezygnować osoby chorujące na bielactwo, na łuszczycę, osoby których skóra ma tendencje do przebarwień i bliznowców. Zabiegowi depilacji laserowej nie mogą być poddane kobiety w ciąży, osoby z mocną opalenizną czy też zażywające leki fototoksyczne. Pozostałe osoby, jak najbardziej mogą skorzystać z takiego zabiegu.

Jak przygotować się do depilacji?

Miejsca na ciele, które mają być poddane zabiegowi usuwania włosków przy użyciu lasera muszą być dokładnie przygotowane. Nie zastosowanie się do poniższych rad, może skutkować nieprzyjemnymi działaniami niepożądanymi. Przede wszystkim na dzień przed depilacją (tym bardziej w dniu zabiegu) nie należy stosować peelingów ani korzystać z zabiegów złuszczających. Ponadto nie należy smarować się żądnymi kremami ani balsamami tym bardziej, jeśli zawierają w swoim składzie retinol, kwasy owocowe czy witaminę C. Nie są również wskazane samoopalacze i balsamy brązujące.

A po zabiegu?

Również po depilacji nasza skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po pierwsze należy zastosować wszelkie specyfiki, które mają działanie łagodzące, bowiem bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić zaczerwienienia i obrzęki (znikają w ciągu kilku godzin). Po umyciu miejsc wydepilowanych, skórę należy delikatnie wycierać ręcznikiem. Jeżeli wychodzimy na słońce, wówczas należy chronić skórę przed działaniem promieniowania słonecznego. W tym celu należy zastosować kremy z filtrami ochronnymi o faktorze co najmniej 50 SPF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *