Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
NSZZ Solidarność 2018

Czym zajmuje się Solidarność?

NSZZ „Solidarność” ma niezwykle bogatą historię. Jego korzenie sięgają lat 80. XX wieku, kiedy to „Solidarność” była największym ruchem masowym w historii Polski. W roku 1980 ruch ten ogarnął wszystkie środowiska pracy, a więc rzemieślników, inteligencję, robotników oraz rolników. O co ci ludzie walczyli? Ano sprzeciwiali się przede wszystkim komunistycznemu systemowi sprawowania władzy. Walczyli o lepsze jutro, dla siebie i dla swoich dzieci.
NSZZ „Solidarność”
łączy w sobie cechy ruchu społecznego oraz związku zawodowego, posiada swoje specjalne prawa i program. To połączenie dodaje organizacji siły, dzięki czemu w dalszym ciągu wywiera ona znaczny wpływ na naród polski.
„Solidarność” posiada niezwykle rozbudowaną stronę internetową (www.solidarnosc.org.pl), na której można znaleźć wiele niezwykle przydatnych informacji. Bardzo interesujący jest dział Prawo w pracy, który pokazuje jak powinna wyglądać poprawnie zawarta umowa o pracę, a także jak ją rozwiązać. Podaje też informacje, na temat praw i obowiązków pracowników, ale także i pracodawca. Tego typu informacji jest znacznie więcej, każda z nich podana jest w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu każdy, kto zdecyduje się na przeglądnięcie informacji na niej zawartych z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie.
Chyba najpopularniejsze, a jednocześnie najbardziej przydatne działy znajdujące się na stronie to: Twoje pieniądze i Twoje prawa. Dział Twoje prawa zawiera między innymi informacje na temat: wyżej omówionego prawa w pracy, zdrowego miejsca pracy, udogodnień dla pracujących rodziców oraz niepełnosprawnych pracowników. Jeśli chodzi o dział Twoje pieniądze, można tam znaleźć między innymi informacje dotyczące: emerytury, rent, zasiłków i wynagrodzeń.

Ile dokładnie wynosi w Polsce najniższe wynagrodzenie za pracę? W roku 2010 jest to kwota 1317 złotych brutto. Co to oznacza? Oznacza to, że żaden polski pracownik pracujący w pełnym wymiarze godzin nie może otrzymać niższego wynagrodzenia niż wyżej podana kwota.

Kwota minimalnego wynagrodzenia co roku jest negocjowana na zebraniach Trójstronnej Komisji (tryb tych ustaleń zawarty jest w ustawie z dnia 10.10.2002 roku). To Rada Ministrów zajmuje się jej przedstawieniem przed Komisją, w jaki sposób to robi?

Po bliższemu przyjrzeniu się stronie z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie, a może nawet zdecyduje się na członkostwo w związku „Solidarność”, który dzięki swej terytorialno-branżowej organizacji jest w stanie skupić w swoich szeregach pracowników w zasadzie z każdego rejonu Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *