Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kuchnia tunezyjska 2018

Od Turcji po Maroko – kuchnia śródziemnomorska ze smakiem Orientu

Kiedy myślimy o kuchni śródziemnomorskiej od razu przychodzi nam do głowy kuchnia włoska lub grecka, a pierwsze skojarzenia to owoce morza, spaghetti, pizza, sałatki ze świeżych warzyw, oliwki i ser feta i włoskie lub greckie wina. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kulinaria obszaru śródziemnomorskiego to także kuchnia Turcji, Tunezji i Maroka, a tutaj czekają nas niespodzianki, gdyż potrawy pochodzące z tych krajów niosą ze sobą smak Orientu i wpływy innych, pozaeuropejskich, kultur.Kuchnia turecka kojarzy nam się natychmiastowo z kebabem, rozpowszechnionym w całej Europie. Oryginalnie kebab jest mięsem baranim, obecnie stosuje się również mięso drobiowe i cielęce (ale nigdy wieprzowe). Inny słynny przysmak z Turcji to chałwa. Wpływy kultury bałkańskiej i arabskiej sprawiły, iż słodkie potrawy tureckie pełne są bakalii, orzechów, miodu oraz słodkich syropów. Częsta obecność ryżu w kuchni Turcji to zasługa kontaktów turecko-arabskich w przeszłości.

Kuchnia tunezyjska należy do jednej z najbardziej pikantnych kuchni świata. W daniach tunezyjskich pełno papryki chilli, czosnku, soli i kminku. Potrawą narodową, charakterystyczną dla regionu północno-zachodniej Afryki, jest kuskus – kaszka z twardej pszenicy, gotowana na parze, podawana z warzywami i mięsem. Tutaj także stosuje się duże ilości miodu, orzechów, daktyli – np. popularny deser baklava to ciasto przekładane miodem i orzechami włoskimi, laskowymi i pistacjami.

Kuchnia marokańska jest silnie naznaczona wpływami arabskimi, stąd tradycyjne potrawy Maroka to kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy). Pełno w kuchni marokańskiej aromatycznych przypraw orientalnych – kminek, szafran, cynamon, sezam, kardamon, kolendra. Dominują tu potrawy mięsne, co nie jest typowe dla kuchni śródziemnomorskiej.

Warto pamiętać również, że najlepsze wina to nie tylko te greckie czy włoskie, ale i bałkańskie. Wina chorwackie, macedońskie czy czarnogórskie są produkowane na Bałkanach od setek lat, istnieją tam tradycyjne winiarnie z tysiącletnimi tradycjami. Klimat Półwyspu Bałkańskiego sprzyja przede wszystkim uprawie winorośli czerwonej, dlatego najlepsze bałkańskie wina to ciemnoczerwone, gęste i mocne Vranac, Tikves, Skovin. To wszystko czyni kuchnię śródziemnomorską aromatyczną, zdrową i pachnącą.