Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Anemia a miesiączka 2018

Niedokrwistość a okres

Anemia charakteryzuje się spadkiem poziomu hemoglobiny oraz erytrocytów, co niekorzystnie wpływa na nasze funkcjonowanie, gdyż jej symptomy w postaci nieustających bólów głowy, nudności, duszności, uczucia zmęczenia i senności są bardzo uciążliwe. Przede wszystkim, zagraża zdrowiu człowieka, a także w ciężkich przypadkach może skutkować śmiercią.

Trzeba podkreślić to, że główną przyczyną niedokrwistości jest utrata żelaza np. podczas krwawień miesięcznych kobiet. Oczywiście, mowa tu o bardzo obfitych okresach, które trwają długo. Przede wszystkim do zjawisko można zaobserwować u nastolatek i pań, które przechodzą menopauzę, bardziej narażone na obfite miesiączki są osoby, które uzależnione są od nałogu tytoniowego.

Jakie są przyczyny nadmiernych krwawień podczas okresu?

Należy wspomnieć o tym, że powodować je mogą katorżnicze ćwiczenia fizyczne czy też bardzo rygorystyczne diety. Oprócz tego, powodem może być również ciąża pozamaciczna lub poronienie, a także stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych jako metody antykoncepcji. Poza tym, należy jeszcze tu wymienić mięśniaki macicy, raka trzony macicy oraz zaburzenia hormonalne. Ponadto trzeba powiedzieć też, że ich przyczyną może być stres lub nadmierne spożywanie alkoholu oraz cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i schorzenie krwi.

Jakie są objawy nadmiernych krwawień?
O nadmiernych krwawieniach jest mowa wtedy, gdy okres trwa więcej niż 5-7 dni, a poza tym podczas dnia trzeba zużyć do 6 podpasek. Kolejnym ich symptomem są dolegliwości w postaci skurczów bólów podbrzusza, łamliwości paznokci i włosów, bladości naskórka i ciągłego osłabienia.

Jak leczyć przyczyny krwawienia?
Przede wszystkim, leczenie nadmiernych krwawień polega na ustaleniu ich przyczyny i jej eliminacji, a także na uzupełnieniu brakującego żelaza. Jeżeli ich powodem są zaburzenia hormonalne, to specjalista zwykle przepisuje leki antykoncepcyjne. Natomiast, gdy przyczyną jest menopauza, lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą. Niestety w przypadku mięśniaków czasami leczenie farmakologiczne nie wystarcza i jest konieczny zabieg chirurgiczny.

Co jest zabronione podczas miesiączki, by zmniejszyć obfite krwawienia?
Oczywiście, podczas okresu nie jest wskazane picie czarnej herbaty i kawy, gdyż powodują mniejsze przyswajanie żelaza z przewodu pokarmowego. Poza tym, w trakcie miesiączki musimy zapomnieć o paleniu papierosów, a także niepożądany jest duży wysiłek fizyczny.

Jak rozpoznać niedokrwistość?
Gdy zaobserwujesz u  siebie niepokojące objawy, wystarczy udać się do specjalisty, który zleci Ci wykonanie badań morfologicznych, które wykażą czy poziom hemoglobiny jest w normie. Oprócz tego w celu ustalenia przyczyny krwawienia czasami trzeba jeszcze wykonać badanie ginekologiczne, badanie ogólne moczu, histeroskopię i laparoskopię.
Jak leczyć anemię?
W przypadku łagodnej niedokrwistości zwykle zaleca się przyjmowanie doustnie leków z zawartością żelaza. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z ostrą anemią czasami niezbędne jest podawanie żelaza dożylnie, które z czasem zostaje zamienione na doustną kurację.
Jak widać, anemia jest niebezpieczną chorobą, która może być spowodowana nadmiernymi miesiączkami, dlatego bezwzględnie trzeba ją leczyć.