Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Symbole świąt - ozdoby 2018

Symboliczne dekoracje świąteczne

Wydawać by się mogło, że dekoracje świąteczne są wyłącznie wymysłem komercyjnym, że stworzono je po to, aby ludzie zostawiali więcej pieniędzy w sklepach, kupując rzeczy, bez których mogliby się obyć podczas Wigilii. Wielu uważa wręcz, że ozdoby wcale nie są ważne, że nie one powinny zdominować Święta Bożego Narodzenia. Owszem nie są one najistotniejsze, jednakże bardzo ważne, ponieważ to one przypominają nam, że owo Święto powinno być radosne i napełnione atmosferą miłości i wzajemnej życzliwości – to symbole ukryte właśnie w ozdobach odsłaniają nam Tajemnicę Narodzenia. Zrozumienie symboliki ozdób świątecznych, pozwala na głębokie przeżycie uroczystości Bożego Narodzenia.

Już sama choinka jest niezwykła, ponieważ oprócz wartości estetycznej posiada ona podwójne znaczenie, mianowicie w znaczeniu alegorycznym stanowi ona odzwierciedlenie życia, czyli bezpośrednio nawiązuje do Narodzenia Boga. Namiastką drzewa życia jest zaś stroik świąteczny.

Innym symbolem świątecznym jest gwiazda wieszana na czubku choinki, która nawiązuje do ukazanych w Ewangelii oraz apokryfach chrześcijańskich wydarzeń, w których zostały przedstawione wypadki towarzyszące przyjściu na świat Jezusa. Podobną funkcję spełniają również światełka choinkowe.

Najważniejszym zaś elementem symbolicznym Świąt Bożego Narodzenia jest szopka. Boże Narodzenie choć często zdominowane przez komercję powinno mieć również duchowy wymiar. Przecież jest ono świętem, które obchodzone jest na pamiątkę przyjścia na świat samego Boga. Dlatego też kupując ozdoby choinkowe należy pamiętać również o wizualnych symbolach świąt – jednym z nich jest wspomniana szopka bożonarodzeniowa z figurkami Świętej Rodziny oraz gwiazdą, która powinna znaleźć swoje miejsce w każdym domu. Ponadto wskazane jest, aby na każdym wigilijnym stole leżało sianko z opłatkiem, którym rodzina podzieli się wspólnie podczas Wigilii.