Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Polski rozwód 2018

Statystyka rozwodów cywilnych w Polsce

W naszym kraju z roku na rok rośnie liczba rozwodów cywilnych, udzielanych przed odpowiednie instancje sądowe. Najwięcej takich spraw przeprowadzono dotychczas w 2009 roku, na który szacuje się około 72 tysięcy par, które zdeklarowały się rozwiązać związek małżeński na wskutek całkowitego rozpadu pożycia.

Zauważmy, iż jest to deklaracja co do formalnego i oficjalnego unieważnienia małżeństwa. Dodatkowe kilka tysięcy to także „rozwody umowne”, polegające na samodzielnym określeniu własnej sytuacji i nie powoływanie się w tej kwestii na sąd. Widzimy więc wyraźnie, iż statystyka taka jest nie tylko rekordowa i niepokojąca, ale także znacznie większa, jeśli wziąć pod uwagę wszelkie możliwe sposoby rozwiązania małżeństwa.

Bez wątpienia najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce jest przede wszystkim zdrada jednego ze współmałżonków, nadużywanie alkoholu, skłonność do używek, w tym także narkotyków, przemoc wobec współmałżonka i dzieci, ogólna agresja kierowana na osoby postronne lub znaczne i poważne problemy natury finansowej. Niejednokrotnie zdarza się również, iż powodem wystarczającym współcześnie do rozwiązania małżeństwa są także problemy w relacjach z członkami rodziny jednej ze stron.

Oczywiście, ważną, o ile nie najbardziej istotną rolę w udanym pożyciu małżeńskim pełni tak zwana „zgodność charakterów”, jednakże często okazuje się, iż po kilkunastu miesiącach czy nawet latach wspólnego życia małżonkowie kierują się kompletnie innymi kryteriami czy hierarchią wartości. Bardzo często może to w konsekwencji doprowadzić właśnie do podjęcia decyzji o rozwodzie cywilnym, ponieważ małżonkowie nie mogą w żaden sposób dojść ze sobą do porozumienia, przez co mogą nasilać się między nimi burzliwe konflikty.

Znaczna część rozwodów dotyczy w naszym kraju ludzi młodych. Statystyka wskazuje tutaj szczególnie na dane z roku 2008, kiedy to ponad 75% rozwodów dotyczyło grupy wiekowej, znajdującej się w przedziale 24-26 lat. Fakt ten świadczy niezbicie o tym, iż wiele małżeństw zawieranych jest pochopnie i przedwcześnie, bez odpowiedniego przygotowania emocjonalnego i intelektualnego.

Eksperci ostrzegają, iż niepokojąco rosnące statystyki raczej się nie obniżą. Według nich może to być spowodowane szybko zmieniającym się trybem naszego życia, w którym coraz mniejszą wartość przywiązujemy do słów przysięgi małżeńskiej. Zamiast bowiem podjąć z pewnością opłacalny i motywujący wysiłek, polegający na wspólnym „docieraniu się” z małżonkiem, często zbyt szybko i pod wpływem emocji decydujemy się po prostu na porzucenie problemu, czyli właśnie rozwiązanie małżeństwa i w niedługo później – zawarcie kolejnego. Nie trzeba chyba zaznaczać, jak błędne jest takie myślenie, które dodatkowo prowadzi ciągle do punktu wyjścia i absolutnie nie rozwiązuje pojawiającego się nagle problemu.