Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Sposoby na rozstępy 2018

Sposoby na rozstępy

Nasz organizm ma niestety ograniczone zdolności do regeneracji, a rozstępy są bliznami, do powstania których doprowadzić bardzo łatwo (wystarczy kilka zaniedbań lub skłonności genetyczne), a całkowite ich usunięcie graniczy niemal z cudem.
Jest to oczywiście możliwe, ale nie możemy łudzić się, że lata zaniedbań i permanentny brak dbałości o kondycję całego organizmu będzie można zniwelować kilkuminutowym zabiegiem lub miesięczną a nawet kilkumiesięczną kuracją przeprowadzoną domowym sposobem. Rozstępy to blizny, a doprowadzenie do ich usunięcia czy choćby niewielkiej nawet redukcji przy pomocy metod nieinwazyjnych wymaga ogromnego zaangażowania.
Decyzja o wyborze zabiegu kosmetycznego (dermatologicznego) wydaje się pójściem na łatwiznę, choć i tu sprawa wcale nie jest tak łatwa – zabiegi są drogie i trzeba je przeprowadzać w seriach. Kończą się więc drenażem kieszeni, ale z rozstępami też radzą sobie nieźle i zazwyczaj nieco skuteczniej (a przede wszystkim szybciej) niż kosmetyki. Z drugiej strony jednak każdy zabieg, który wiąże się z ingerencją w tkanki niesie też ze sobą pewne zagrożenia, a najwyższą skuteczność wykazują właśnie zabiegi inwazyjne.

Jakiego rodzaju zabiegi na rozstępy oferują nam kosmetyka i medycyna?

Mikrodermabrazja, dermabrazja i mezoterapia – gdyby stworzyć ranking najpopularniejszych profesjonalnych zabiegów na rozstępy te właśnie metody zajęłyby czołowe pozycje. De facto są one dość uniwersalne i wykorzystuje się je nie tylko w zwalczaniu rozstępów. Na czym polegają wymienione wyżej zabiegi?
Mikrodermabrazja polega na głębokim złuszczeniu naskórka. Jest zabiegiem doskonale stymulującym procesy regeneracyjne skóry i poradzi sobie świetnie z czerwonawymi rozstępami. W trakcie zabiegu, w charakterze elementów ściernych stosowane są ultradźwięki, głowice diamentowe albo tlenek glinu. Po zabiegu skóra jest wyjątkowo gładka i przyjemna w dotyku. Zaczyna się też szybciej i sprawniej regenerować. Ważne – dla osiągnięcia efektów konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów, bo rozstępy są ulokowane nieco głębiej niż wierzchnie, ścieralne warstwy skóry.
Mezoterapia ma zupełnie inną specyfikę – w tym zabiegu w skórę wstrzykiwane są substancje odżywcze i pobudzające skórę do regeneracji oraz odbudowy nadwerężonych rozstępami struktur. Odnowa skóry jest nieunikniona aczkolwiek proces jej odnawiania trwa nieco dłużej niż regeneracja po mikrodermabrazji. Plusem mezoterapii jest to, że przyczynia się ona również do znacznej redukcji białych, zabliźnionych rozstępów. Działa też ogólnie wzmacniająco na skórę, poprawia jej parametry jakościowe i to w nieco głębiej położonych warstwach.
Zabiegiem polecanym na rozstępy białe (tj. te zabliźnione, tak naprawdę w kolorze jasno-szarym lub jasno-perłowym) jest dermabrazja, najbardziej zaawansowany i najdroższy z wiodących zabiegów. Dermabrazja jest też dość bolesna, a polega na głębokim złuszczeniu skóry. Po tym zabiegu konieczna jest co najmniej kilkudniowa rekonwalescencja.

Profesjonalne sposoby na rozstępy wykorzystują też metody elektroterapii, krioterapii i laseroterapii. Wszystkie te metody ingerują w tkanki jeszcze bardziej niż wymienione wyżej zabiegi. Są też droższe, wiążą się z nieco większym ryzykiem (choć i dermabrazja jest nieco ryzykowna), ale też decydując się na nie możemy szybciej osiągnąć bardzo spektakularne efekty.

Domowe sposoby na rozstępy

W tym przypadku sprawa nieco się komplikuje, bo likwidacja już istniejących rozstępów jest co prawda możliwa, ale sukces zależy głównie od zdolności regeneracyjnych naszej skóry. Jeśli z natury mamy skórę słabą i podatną na różnego rodzaju defekty rozstępów, szczególnie tych jasnych, niemal na pewno nie zlikwidujemy. Z rozstępami czerwonymi poradzimy sobie znacznie łatwiej, tyle tylko, że i w ich przypadku nie możemy pozwolić sobie na żadną taryfę ulgową: wymogi to systematyczność, wytrwałość i zaangażowanie, a i pewne nakłady finansowe (na kosmetyki bądź środki do masażu i pielęgnacji) trzeba będzie przy tej okazji ponieść.

W celu poprawienia zdolności regeneracyjnych skóry konieczne jest sięgnięcie po środki kosmetyczne zawierające witaminy i minerały (w tym antyoksydanty) oraz fitoskładniki poprawiające właściwości skóry, podnoszące jej zdolności do produkcji kolagenu (można też kupić kosmetyki z kolagenem – vide: kolagen na rozstępy) i elastyny. Ważna jest też dieta, bo wszystkich wymienionych wyżej składników powinniśmy dostarczać sobie również od wewnątrz.
Warto zainteresować się takimi roślinami jak wąkrotka azjatycka, miłorząb japoński czy orzeszki makadamii (olejek z nich zastosowany do masażu doskonale wspomaga walkę z rozstępami). Może nam pomóc nawet wiesiołek, który doskonale regeneruje skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *