Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Rozstępy w okresie menopauzy 2018

Rozstępy w okresie menopauzy

Jest taki okres w życiu każdej kobiety (całkowicie naturalny i fizjologiczny!), kiedy wydaje się, że nasze ciało robi nam na złość i bardzo chce wyrządzić nam przykrość. Czujemy się dziwnie, mamy spadki nastrojów, nagle zalewa nas fala gorąca – by za chwile zrobiło się zimno. Jednak najgorsze jet to co dzieje się z naszym ciałem. Tyjemy, pojawiają się zmiany na skórze. A okres ten nazywa się – menopauza. Przykrą przypadłością w tym czasie są rozstępy w okresie menopauzy, jak sobie z nimi poradzić?

Menopauza

Jest to czas wielkich zmian w organizmie dojrzałej kobiety. Najczęściej występuje między 45-55 lat, choć zdarzają się wahnięcia zarówno w jedna jak i w druga stronę .Nie jest procesem nagłym, na ogół trwa od roku do dwóch. Dochodzi do stopniowego wygasania funkcji jajników, co objawia się zanikiem miesiączek – poprzedzone nieregularnością jej występowania. Z innych objawów należy wymienić: nagłe uderzenia gorąca, zaburzenia nastroju, problemy ze snem, drażliwość, zaniki gruczołów piersiowych, zaburzenia ze strony gruczołów skórnych. Spadek estrogenów jest główną przyczyną pomenopauzalnej osteoporozy powodującej częste złamania kości. W przypadku bardzo dokuczliwych objawów lub z przyczyn indywidualnych ginekolog może zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Czym są rozstępy?

Są to różowe linijne przejaśnienia, najczęściej lokalizujące się na brzuchu, udach czy ramionach. Najczęściej zdarzają się u kobiet w ciąży (niestety prawie każda ciężarna zapozna się z nimi, dosłownie, z bliska), u osób otyłych lub u takich, które dość gwałtownie przybrały na wadze, ale także zdarzają się u kobiet w okresie pokwitania i menopauzy. Warto również pamiętać, że rozstępy są bardzo istotnym objawem zespołu Cushinga – jest to choroba spowodowana nadczynnością kory nadnerczy w zakresie produkcji i uwalniania kortyzolu lub gruczolakiem przysadki wydzielającym ACTH ( z innych objawów: otyłość brzuszna, byczy kark, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, depresja, osteoporoza, impotencja, zaburzenia odporności), z podobnej przyczyny podobne objawy mogą wystąpić u osób na sterydoterapii. Przyczyny powstawania rozstępów upatruje się w nadmiernym rozciąganiu skóry poprzez rozrost tkanki tłuszczowej lub mięśni (otyli, kulturyści, kobiety w okresie menopauzy), nadmiarze kortyzolu (pokwitanie, ciąża) – jego działanie powoduje zaburzenie produkcji kolagenu i elastyny, niezbędnych składników skóry, ich włókna nadają skórze sprężystość i podatność na rozciąganie i właśnie ich brak powoduje powstanie linijnych rozstępów, spadek kobiecych hormonów – estrogenów – także powoduje utratę elastyczności skóry. Ostatnio spekuluje się również na temat genetycznej skłonności do ich powstawania. Wyróżnia się dwa etapy powstawania rozstępów – faza zapalna i faza zanikowa – kiedy to z barwy różowej staja się coraz bledsze.

Jak sobie z nimi radzić?

W drogeriach i aptekach znajdziemy przeogromną gamę rożnego rodzaju kosmetyków na rozstępy, które z założenia maja wspomóc nasza walkę z rozstępami. Większość z nich zawiera w swoim składzie kolagen na rozstępy – niezbędny składnik prawidłowej skóry.  W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z zabiegów takich jak: mikrodermabrazja (usuwa martwą warstwę rogową, uelastycznia skórę, powoduje wzrost syntezy kolagenu i elastyny) czy peeling chemiczny (głównie przy użyciu kwasu glikolowego, powoduje usunięcie martwych komórek naskórka oraz pobudzenie skóry do tworzenia nowych, a także pobudzenie skory właściwej do syntezy kolagenu), a bardziej specjalistycznych do usuwania i walki z rozstępami używa się lasera (poprzez mikrouszkodzenia wywołane efektem termicznym stymuluję skórę właściwą do regeneracji, a także do wzrostu jej aktywności). Jednak największa ich skuteczność jest notowana w czasie, gdy zmiany są świeże, z te które stały się bledsze są bardzo trudne do usunięcia. Jednak przede wszystkim liczy się profilaktyka, specjaliści polecają dietę zawierająca odpowiednie dawki witaminy A, PP, B5, ale też unikanie niepewnych diet odchudzających, powodujących tak zwany efekt jojo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *