Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Rozstępy i cellulit 2018

Rozstępy i cellulit

Każda kobieta chciałaby, żeby jej ciało pozbawione było jakichkolwiek niedoskonałości. Gładkie i jędrne ciało jest bowiem obiektem pożądania. Nic więc dziwnego, że panie, które borykają się z rozstępami i cellulitem, szukają wszelkich możliwych sposobów, by sobie z nimi poradzić. Na szczęście zarówno na rozstępy i cellulit istnieje wiele metod, dzięki którym można sprawiać, że ciało powróci do dawnej świetności. Zanim jednak poznamy sposoby walki z prążkami i skórką pomarańczową, warto dowiedzieć się, z jakich powodów przypadłości te powstają.

Skąd się biorą rozstępy?

Powszechnie uważa się, że przyczyną pojawienia się rozstępów jest nadmierne rozciąganie skóry powyżej jej granic wytrzymałości. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze skóra, gdy gwałtownie się rozciąga – pęka. Dochodzi do tego, gdy włókna kolagenowe – które zapewniają jej odpowiednie właściwości – są osłabione. W efekcie skóra nie jest w stanie zapobiec pękaniu, co ujawnia się czerwonymi prążkami na powierzchni skóry.

Naukowcy winą za powstawanie nieestetycznych rozstępów obarczają kortyzol, czyli hormon stresu. Zwiększone jego ilości nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie fibroblastów. Są to komórki białkowe, których zadanie polega na produkcji wspomnianych włókien kolagenowych. Skoro kortyzol upośledza pracę komórek, można spodziewać się, że powstają także niepełnowartościowe włókna białkowe, które pękają gdy skóra rozciąga się w nadmiarze.

Z rozstępami mogą zetknąć się nie tylko kobiety w ciąży, ale także młode dziewczyny w okresie dojrzewania czy mężczyźni ćwiczący na siłowni. Na rozstępy mają wpływ także czynniki genetyczne.

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit co prawda nie powstaje na skutek bezpośredniego działania kortyzolu, jednakże jego powodem także jest hormon. Za skórkę pomarańczową odpowiadają żeńskie hormony płciowe – estrogeny, które wydzielane w zwiększonej ilości przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych. To powoduje powstawanie obrzęków, które uciskają komórki, w tym komórki tłuszczowe. Z powodu gorszego dostępu do tlenu i substancji odżywczych oraz utrudnionego wydalania substancji toksycznych, komórki wypełniają się substancjami tłuszczowymi, zwiększając swoją objętość. W efekcie powstają grudki i nierówności – będące objawem cellulitu.

Na powstawanie skórki pomarańczowej ma także wpływ nasz tryb życia i jadłospis. Jeżeli nie ruszamy się wcale, a dodatkowo objadamy się słodyczami, tłustymi mięsami i fast-foodami, cellulit pojawi się bardzo szybko.

Jak walczyć z rozstępami?

Najlepiej zapobiegać rozstępom, aniżeli się z nimi zmagać. A to dlatego, że walka z prążkami bywa uciążliwa i może przeciągać się w nieskończoność. Jeżeli jednak nie uda się nam zapobiec rozstępom, trzeba jak najszybciej przystąpić do ich likwidowania. Warto pamiętać, że rozstępy nie lubią nagłego atakowania, gdy znajdują się w fazie zapalnej. Dlatego też, gdy tylko zobaczymy czerwone rozstępy, należy szybko się z nimi rozprawić. W jaki sposób? Otóż koniecznością okażą się kremy na rozstępy, których składniki skoncentrowane są przede wszystkim na stymulowaniu syntezy kolagenu. Warto zaopatrzyć się w takie kosmetyki, które będą zawierały w swoim składzie: silanole, wyciąg z centella asiatica, wyciąg z soi, glikoproteiny. Ważna jest również obecność witamin, które wzmocnią działanie dobroczynnych substancji i przyczynią się do regeneracji skóry.

Bardzo ważne jest, by aplikowanie kosmetyków połączyć z delikatnym masażem skóry. Nic tak bowiem nie działa korzystnie, jak masowanie pobudzające krążenie i przyczyniające się do lepszego wchłaniania dobroczynnych składników. Musi to być jednak masaż delikatny, by nie doprowadzić do pogłębienia prążków.

Niestety bywa i tak, że zagapimy się i nie uda się nam zlikwidować czerwonych rozstępów. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak dać sobie spokój lub… podjąć dalszą walkę z prążkami. Trzeba jednak ostrzec, że w takiej sytuacji same kremy już nie wystarczają. Koniecznością jest „silniejszy bodziec”. Chodzi głównie o to, żeby poddać się zabiegom, które są w stanie całkowicie zlikwidować białe rozstępy przypominające blizny.

Usuwanie cellulitu

Wydaje się, że usuwanie cellulitu nie jest tak uciążliwe jak walka z rozstępami. A to dlatego, że skórka pomarańczowa nie pozostawia po sobie śladów przypominających blizny.

Walkę z cellulitem należy prowadzić na kilku frontach, dzięki czemu będzie ona bardziej efektywna. By pokonać skórę pomarańczową nie wystarczy tylko stosować odpowiednie kremy na cellulit, ale także masować skórę, uprawiać sporty, zmienić dietę oraz korzystać z zabiegów przeprowadzanych w salonach kosmetycznych.

W składzie skutecznych kosmetyków antycellulitowych powinny znaleźć się między innymi: kofeina, L-karnityna, wyciąg z miłorzębu japońskiego, wyciąg z kasztanowca, algi morskie, wyciąg z arniki, rutynę. Wszystkie te substancje powodują, że przyspieszone zostaje spalanie tkanki tłuszczowej, naczynia krwionośne się wzmacniają, a krążenie jest usprawnione.

Z aktywności fizycznej polecane są przede wszystkim ćwiczenia aerobowe, które nie tylko pomagają schudnąć, ale także wzmacniają nasze serca. Na cellulit szczególnie polecany jest rower.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *