Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Historia meblarstwa 2018

Meble jak z drewna

Meble znane są człowiekowi praktycznie od zarania dziejów. Pierwsze ich ślady odnalezione zostały już w neolicie. Wtedy były to jedynie kamienne kopce, jednak odznaczały się wyraźnie zaznaczoną użytecznością. Idąc dalej w historię meblarstwa dochodzimy do momentu powstania Cesarstwa Bizantyjskiego. Był to czas, w którym meble na dobre zapisały się w kanonie architektury wnętrz oraz zaczęto wykorzystywać jako surowiec drewno. Szczególnie ta ostatnia informacja ma znaczenie. Obecnie bowiem meble drewniane stanowią niemalże całość produkcji. Czemu ten naturalny materiał osiągnął taką popularność?

Pierwszą przyczyną szerokiego wykorzystywania drewna jest fakt, że jest ono niezwykle łatwo dostępne. Kilkaset lat temu sytuacja była oczywista. Wysyłało się drwala do lasu, ten ścinał odpowiedni gatunek drzewa, a następnie przerabiało się je na deski i ostatecznie meble. Jako że własność ma obecnie bardzo duże znaczenie, nie można pozwolić sobie na ścięcie pierwszego, lepszego drzewa. Dlatego firmy meblarskie najczęściej decydują się na kupowania gotowych desek wprost z tartaku. Rozwiązanie takie jest niezwykle wygodne i bezproblemowe.

O sukcesie drewna zdecydowała także łatwość jego obróbki. Jest to materiał dosyć miękki, który można dowolnie kształtować, rzeźbić i formować. Dzięki temu meblarz może osiągnąć naprawdę różnorodne formy mebli, a tym samym gust każdego klienta zostanie zaspokojony. Poza tym drewno to również materiał, który ma ogromną zdolność do wchłaniania. W ten sposób jest bardzo podatne na koloryzację. Firmy produkcyjne są w stanie nadać obecnym meblom drewnianym praktycznie dowolny kolor.

Ostatnim wyznacznikiem popularności drewna jest także i jego duża wytrzymałość. Polakierowanie lub zawoskowanie powierzchni sprawi, że całość stanie się twarda i przestanie być podatna na uszkodzenia. Jeżeli następnie zadbamy o regularną konserwację, możemy być pewni, że mebel drewniany służyć będzie przez kilka pokoleń.

Porozmawiajmy teraz o znaczeniu pojęcia meble drewniane. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odnosiło się ono do przedmiotu użytkowego, który powstał w wyniku ukształtowania deski drewnianej. Jako że obecnie deski są dosyć drogie, producenci przerzucili się na tzw. materiał syntetyczny. Najczęściej przyjmuje on formę płyt wiórowych oraz tego typu produktów. W ten sposób znacznie obniża się ceny produkcji i sprawia, że meble są o wiele bardziej dostępne dla klientów. Oczywiście funkcjonuje jeden wyjątek, a nazywa się go meblami holenderskim. W zamian za wyższą dbałość o szczegóły musimy jednak zapłacić podniesioną cenę. Różnice w skrajnych przypadkach mogą wynosić nawet kilkaset procent.