Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Łysienie typu męskiego - skuteczne sposoby 2018

Łysienie u mężczyzn – skuteczne lekarstwa

lysienie-u-mezczyznWłosy od wieków uważane są za doskonały atrybut urody i zdrowia każdej osoby. W związku z tym ludzie dotknięci utratą włosów, bądź też łysieniem ten nieuchronnie postępujący  proces niejednokrotnie bardzo przeżywają. Bowiem strata owłosienia dla tych osób oznacza nie tylko zmianę wyglądu zewnętrznego, ale przede wszystkim jest to pewnego rodzaju starta atrakcyjności. Dla niektórych łysienie to także duży problem związany z emocjami. Wiele osób łysiejących przeżywa frustracje, bowiem wówczas spada ich samoocena i poczucie wartości. Dlatego pomoc dla osób z łysiną powinna być skuteczna i w miarę szybko podjęta. Bardzo pomocne w zwalczaniu łysienia są różnego rodzaju preparaty, które w pewien sposób wpływają na porost włosów, a dzięki temu wiele osób może powrócić do dawnego atrakcyjnego wyglądu. Ale na łysienie są także inne sposoby.

O łysieniu typu męskiego

Łysienie typu męskiego to obecnie najbardziej rozpowszechniony i często spotykany problem. Szacunki mówią same za siebie. Okazuje się, że blisko  95 procent wszystkich  ubytków włosów stanowi właśnie ten typ łysienia. To łysienie rozpoczyna się utratą owłosienia na skroniach, a następnie proces łysienia pogłębia się – to znaczy  tworzy kształt  dużej litery M.

Liczi mężczyźni zauważają już pierwsze oznaki łysienia w bardzo młodym wieku – bardzo często jest to około 25 roku życia.

Dlaczego pojawia się łysina?

Męski typ łysienia zwykle powodowany jest kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest wiek.; drugim genetyczne  predyspozycje, a trzecim –  ilość  hormonu DHT  – aktywnej formy testosteronu. Dihydrotestosteron jest androgenem  – męskim hormonem – odpowiedzialnym  za pojawienie się  łysienia męskiego typu. Testosteron pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy zamienia się w DHT. On z kolei niekorzystnie wpływa na mieszki włosowe, które obumierają , powodując poszerzenie się  łysiny. Bardzo często obserwowana jest zależność, że łysienie nie pojawia się poniżej linii potylicy. Udowodniono, że  komórki  włosowe znajdujące się poniżej potylicy są uodpornione na  dihydrotestosteron.

Łysienie typu męskiego czasem zamiennie nazywa się alopecia androgenetica czy alopecia adrogenica.  W praktyce spotykane są trzy rodzaje tego typu łysienia.  Pierwszym z nich jest łysienie wstępne  – występujące na początku na  skroniach, a w następnym etapie występujące jako przerzedzenie ciemienia, okolicy za grzywką; w etapie końcowym łysienie to umiejscawia się na   grzywce i na czubku głowy, a czasem następuje całkowita utrata włosów.  Kolejnym rodzajem łysienia typu męskiego jest łysienie zlokalizowane z przodu głowy. Występuje ono rzadko i kształtem swym przypomina półksiężyc. W kolejnym etapie łysienie to  sięga ciemienia, a nietknięte zostają tylko boki  oraz sam tył głowy. I trzeci rodzaj łysienia – charakteryzuje się on niewielkim obszarem łysiejącym na  skroni, a także na ciemieniu i na tyle skroni.

Jak zwalczyć problem łysienia?

Obecnie z łysieniem można skutecznie walczyć! Współczesna medycyna dysponuje przynajmniej kilkoma środkami zwalczającymi łysienie typu męskiego. Na łysienie męskie poleca się farmakoterapię , tę miejscową, jak i tę ogólną. Dla mężczyzn najbardziej polecane są dwa środki –  finasteryd oraz  minoksydil.  Znajdują one zastosowanie właśnie w łysieniu typu męskiego. Finasteryd ma ponadto zastosowanie w leczeniu niektórych przypadków prostaty. Dla kobiet ten specyfik nie jest szczególnie polecany, przepisuje się im całkiem inne preparaty na łysienie. Finasteryd odznacza się sporą skutecznością, a koszt miesięcznej kuracji kształtuje się w granicy dwustu złotych.  Warto jednak wspomnieć, że fina steryd posiada kilka skutków ubocznych. Wśród nich bardzo często zdarzają się zaburzenia erekcji. Ale są to przejściowe reakcje, ustępujące  po określonym okresie  stosowania lub też po zaprzestaniu kuracji fina sterydem.

Drugim lekiem na łysienie jest  Minodoksyl. Jest to środek do miejscowego stosowania, dwa razy dziennie. Ten specyfik ma nieco słabsze działanie od fina sterydu, a jego skuteczność jest uzależniona od wielu predyspozycji. Dla widoczności efektów trzeba stosować minoksydyl  przez okres przynajmniej  kilku miesięcy. W niektórych przypadkach w leczeniu łysienia stosuje się lek o nazwie  spironolakton. Jednakże jego stosowanie  z powodu działań niepożądanych przestaje być polecane.  drogi leczenia.
W przypadku kobiet mających łysienie typu męskiego  stosowane jest bardzo często leczenie za pomocą inhibitorów DHT, jak również łączenie specyfików  doustnych oraz tych przeznaczonych do miejscowego stosowania.

Ponadto w leczeniu łysienia stosowane są zabiegi.  Jednym z nich jest zastosowanie skutecznej mezoterapii. To specjalistyczny dermatologiczny zabieg , który polega na ostrzykiwaniu skóry na  głowie specjalnie skomponowanymi  preparatami pobudzającymi porost włosów, jak też  zapobiegającymi powtórnemu ich wypadnięciu. Dzięki mezoterapii jest możliwe do osiągnięcia zahamowania postępującego procesu łysienia. .

Czasem jednak jedynym ratunkiem jest transplantacja włosów – czyli ich przeszczep.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *