Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kuchnia lwowska 2018

Sycąca kuchnia lwowska

Lwów – jedno z najpiękniejszych miast Ukrainy, miasto niegdyś należące do Polski. To miejscowość będąca kolebką sztuki i kultury ukraińskiej, miejscowość, która na przełomie lat wykształciła nie tylko bogate nurty kulturowe, ale także i kulinarne. Nie dziwi więc fakt, że wśród ukraińskiej kuchni ogromną rolę odgrywa kuchnia lwowska, w której znaleźć możemy zarówno smaki typowo ukraińskie, ale i ormiańskie, żydowskie i oczywiście polskie.

Lwów to miasto pachnące historią, ale także i smakowitymi potrawami. Przeplatają się tutaj liczne kultury i obyczajowości oraz smaki i nurty kulinarne. Mieszanka ta daje niebywały i zaskakujący efekt. W rezultacie kto raz przyjedzie do Lwowa pokocha nie tylko zagadkowy klimat miast, ale i tutejsze knajpy, restauracje, kawiarenki serwujące dania jakimi nie pogardziliby bogowie.

Kuchnia Lwowska stanowi idealne zestawienie dań kuchni kresowej oraz przysmaków Korony. To kuchnia biesiadna, zastawna, sycąca. Warto inspirować się nią na co dzień.

Jednym z najbardziej popularnych dań kuchni Lwowa są gołąbki. Jak je przygotować?

Gołąbki lwowskie

Do przygotowania potrzebne będą – duża główka kapusty, 50 dag gryczanej kaszy, około 50 dag wieprzowiny (zmielonej), 2 jaja, szklanka śmietany, 1,5 szklanki bulionu, 30 dag boczku, kilka pomidorów (świeżych lub z puszki) bądź mały koncentrat pomidorowy
Przyrządzenie – Przygotowanie gołąbków rozpoczynamy od ugotowania kaszy. Następnie obieramy kapustę z liści i płuczemy. Połączyć ze sobą kaszę, jajka oraz mięso dobrze mieszając. Nałożyć farsz i zawinąć gołąbki. Gołąbki włożyć do naczynia żaroodpornego. Zalać bulionem, pomidorami bądź koncentratem oraz śmietanką. Przykrywamy dużymi liśćmi z kapusty i wstawiamy do piekarnika na niecałe 2 godziny. Gołąbki warto podawać z pomidorkami, które nie wykorzystaliśmy do ich polania.

Kolejne lwowskie danie – smakowita sałatka

Sałatka lwowska

Składniki sałatki – ok. 400 gram drobiowej wątróbki, 250 gram pieczarek, 3 małe marchewki, 2 małe cebulki, majonez, ulubione przyprawy
Przygotowanie – pokrojoną wątróbkę smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu. Następnie ją solimy. Obieramy pieczarki wraz z cebulą, kroimy i smażymy. Marchew obieramy i ścieramy na średnich oczkach na tarce i również smażymy. Łączymy wszystkie składniki, dodajemy majonez, doprawiamy i mieszamy. Podajemy jako zimną przystawkę.

I na koniec jeszcze jedno danie kuchni lwowskiej:

Śledzie po lwowsku

Potrzebne do przygotowania – 50 dag filetów śledziowych (solonych, lub nie jak kto lubi, jednak tradycyjne śledzie lwowskie są mocno doprawione), 3 większe cebule, 15 dag suszonych grzybków, szklanka oleju, 2 łyżki octu, liść laurowy, pieprz oraz sól
Przygotowanie – Śledzie układamy w misce i zalewamy dwoma litrami wody z octem. Następnie odstawiamy na godzinkę. Potem osączamy i kroimy w dzwonka. Grzyby myjemy i zalewamy ciepłą wodą. Czekamy aż napęcznieją i osączamy po czym bardzo drobno je kroimy. Obraną cebulkę kroimy w talarki. Przygotowujemy szeroki rondel. Składniki układamy warstwami: śledzie, cebulka, grzybki, doprawiamy, dodajemy liście laurowe. Polewamy olejem. Dusimy przez godzinę na niewielkim ogniu. Podajemy z chlebem pieczonym w domu.