Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak wybrać szampon do włosów z łupieżem? 2018

Jak wybrać szampon i odżywkę?

jaki-szamponPielęgnacja włosów to bardzo szerokie pojecie i właściwie dla każdego z nas oznacza coś innego. Dla jednych oznacza jedynie mycie włosów i rozczesanie włosów, dla innych skomplikowaną procedurę powtarzanych regularnie zabiegów nakładania masek, odżywek i innych kosmetyków. Jedno jest pewne – jej celem jest nadanie włosom zdrowego i pięknego wyglądu, a kosmetyki mają w tym pomóc.

Czy jednak wszystkie są dobre dla naszych włosów?

Wybór odpowiednich kosmetyków do włosów, chociażby tych podstawowych, używanych na co dzień, a więc szamponów i odżywek, wcale nie jest prosty. Każdy ma bowiem inne włosy – proste, falowane albo kręcone, farbowane lub rozjaśniane czy po trwałej ondulacji. Każdy boryka się także z innym problemem, np. wypadaniem włosów, łupieżem, przesuszonymi lub przetłuszczającymi się włosami, albo znów rozdwajającymi końcówkami, dlatego wybierając kosmetyk powinniśmy wziąć pod uwagę każdą z tych kwestii, aby naszym włosom pomóc, a nie zaszkodzić.

Przykładowo jeśli naszym problemem jest łupież, wydawać by się mogło, że po prostu powinniśmy wybrać szampon lub odżywkę przeciwłupieżową. Łupież oznacza jednak, że mamy bardzo wrażliwa skórę głowy, zatem zamiast sugerować się kolorowymi reklamami według których wystarczy, że szampon jest przeciwłupieżowy aby zdziałał cuda, zwróćmy uwagę na skład kosmetyku. Jeśli nie chcemy jeszcze bardzie podrażnić skóry, powinniśmy wybierać szampony bez SLS i silikonów, które są agresywnymi detergentami. Kosmetyki z silikonami, np. odżywki są także niekiedy złym wyborem dla osób o włosach cienkich i delikatnych lub przetłuszczających się, ponieważ stanowią dodatkowe obciążenie, które może spowodować wypadanie albo jeszcze bardziej wzmożone przetłuszczanie włosów. Z drugiej strony mogą doskonale sprawdzać sie w przypadku długich włosów z rozdwajającymi się końcówkami, ponieważ nie tylko ułatwiają ich rozczesywanie, ale zabezpieczają końcówki.

W przypadku odżywek poza składem ważna jest także ich konsystencja. Do wyboru mamy bowiem kosmetyki w formie gęstej i kremowej, odżywki w piance, ale także w sprayu. Jeśli włosy są cienkie i szybko się przetłuszczają, lepiej wybrać lżejszą formę, która nie spowoduje dodatkowego obciążenia włosów. Warto także sugerować się praktycznością kosmetyków – w końcu nie każdy może poświęcić na pielęgnację włosów tyle samo czasu. Jeśli tego czasu nie mamy zbyt wiele, dobrym rozwiązaniem będą szampony z odżywka 2 w 1, albo odżywki bez spłukiwania. Jeśli mamy go więcej, możemy wybrać maskę, którą spłukujemy dopiero po kilkudziesięciu minutach od nałożenia.

Jak widać sprawa doboru właściwych kosmetyków do pielęgnacji włosów jest dość skomplikowana, jednak każdy z nas może znaleźć szampon i odżywkę, która pomoże nam osiągnąć wymarzony stan naszych włosów, tym bardziej, że wybór kosmetyków w dzisiejszych czasach jest naprawdę duży.