Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Stany depresyjne w menopauzie 2018

Hormonalna terapia zastępcza a zdrowie psychiczne

Jak udowodniono klinicznie, hormony w decydujący sposób wpływają na nasze samopoczucie. Ponadto sterują one odczuwanymi przez nas emocjami. Mają też czynny udział w reakcjach na trudne sytuacje stresowe. Szczególnie widoczny wpływ działania hormonów na naszą psychikę pojawia się w czasie tak zwanego klimakterium, czyli okresu starzenia się i pełnej dojrzałości naszego ustroju. Problemy natury psychicznej, ujawniające się w tym okresie czy na tym etapie rozwoju, zalicza się, jako przykre objawy klimakterium. Dotyczą one zarówno mężczyzn jak i kobiet i ujawniają się w obu przypadkach w podobnym stopniu nasilenia. Problemy natury psychicznej i emocjonalnej, jakie pojawiają się w czasie menopauzy (w przypadku mężczyzn andropauzy) stanowią ważne wskazania do terapii hormonalnej. Leczenie to polega u kobiet na podawaniu im estrogenu i progestagenu w określonej postaci, czyli tabletki, plastry hormonalne, zastrzyki hormonalne, implanty, kremy. Leczenie hormonalne mężczyzn polega z kolei na podawaniu preparatów testosteronu. U mężczyzn są to zazwyczaj tabletki.

Mówiąc o psychicznych i emocjonalnych objawach klimakterium, w pierwszej kolejności wymienia się – zarówno u mężczyzn jak i u kobiet – pojawianie zaburzeń depresyjnych. Nie należy ich jednak łączyć z pełnoobjawową depresją (!). Zaburzenia depresyjne towarzyszące przekwitaniu to przede wszystkim spadek aktywności życiowej (zawodowej, osobistej, seksualnej) w połączeniu z obniżonym nastrojem. Inne równie przykre zjawiska to: nagłe wybuchy płaczu, łatwe wpadanie w irytację, szybsze uleganie stresowi oraz agresja. Za ich pojawianie odpowiedzialny jest spadek poziomu estrogenu [u mężczyzn ma to związek ze zmiennymi: zagęszczeniem i poziomem testosteronu]. Problemy psychiczne jakie towarzyszą również menopauzie to: zaniżona wartość siebie, zaburzony obraz siebie, fobie i epizody histerii.

Skuteczna walka z tymi objawami może doprowadzić do całkowitego ich ustania. Ogromne znaczenie ma tu wyrównanie poziomu hormonów lub też przywrócenie im odpowiedniej gęstości [dotyczy to głównie mężczyzn]. Różne rodzaje HTZ umożliwiają lekarzom dobranie najbardziej odpowiedniej formy leczenia hormonami. Duże zróżnicowanie tego typu terapii gwarantuje też lepsze i bardziej skuteczne oraz długotrwałe efekty nie tylko w sferze psychicznej. Lekarzom dość dobrze znane jest między innymi hormonalna terapia antytrądzikowa oraz dobroczynny wpływ HTZ na układ krążenia.