Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Domowe sposoby na rozstępy 2018

Domowe sposoby na rozstępy

Rozstępy są bardzo nieestetyczną przypadłością, która dotyka nie tylko kobiety, ale również panów i młodzież w okresie dojrzewania. Wszystko ma związek z nadmiernym rozciąganiem się skóry – powyżej granic wytrzymałości. Skóra, gdy jest osłabiona nie wytrzymuje napięcia i „pęka”, dając prążki. Niestety gdy już się pojawią, dość ciężko się ich pozbyć. Ale zawsze można wypróbować domowe sposoby na rozstępy. Nic nie tracimy na tym, a możemy jedynie zyskać – gładką skórę pozbawioną nieestetycznych i rzucających się w oczy prążków.

Kilka słów o przyczynach rozstępów

Rozstępy – jak już wyżej wspomniałam – są efektem gwałtownego rozciągania się skóry, powyżej granic wytrzymałości. Skóra pęka, gdy jest osłabiona, co może być spowodowane oddziaływaniem kortyzolu – hormonu stresu. Wpływa on niekorzystnie na fibroblasty, które odpowiadają za produkcję włókien białkowych – elastyny i kolagenu, nadających skórze wytrzymałości. Osłabienie fibroblastów powoduje niejako „upośledzenie” kolagenu, który nie jest w stanie zapewnić elastyczności i odporności na rozciąganie się skóry. W ten sposób, gdy dochodzi do jej gwałtownego rozciągania, zamiast się swobodnie rozciągnąć, pęka pozostawiając ślad w postaci rozstępów.

Jak się pozbyć rozstępów w domu?

Najłatwiej jest zapobiegać rozstępom aniżeli je później eliminować. Ale jak mawiają: „mądry Polak po szkodzie”… Nie zawsze da się to zrealizować. Trzeba więc szukać sposobów, by rozstępów się pozbyć. Najlepiej domowymi sposobami.

Na czerwone rozstępy

Czerwone rozstępy pojawiają się jako efekt fazy zapalnej – pierwszej fazy rozstępów. Są świeże i bardzo rzucające się w oczy, ale – wbrew pozorom – to dobry znak. Takie ciemne prążki znacznie łatwiej usunąć aniżeli jakiekolwiek inne. Skuteczne mogą okazać się wszelkiego rodzaju peelingi wygładzające. Trzeba jednak uważać, by podczas ich stosowania nie rozciągnąć za bardzo skóry i nie pogłębić rozstępów.

Oczywiście dobrym sposobem na pozbycie się czerwonych rozstępów jest oliwka, najlepiej z „dodatkami”, które mogą pobudzić produkcję kolagenu. Do oliwki kosmetycznej można dodać kilka kropli witaminy A, która wpływa korzystnie na kondycję skóry i przyczynia się do regeneracji komórek.

Na czerwone rozstępy pomóc mogą drogeryjne kosmetyki. Muszą koniecznie być oparte na bazie kolagenu, by w ten sposób pobudzać jego produkcję. Skóra stanie się bardziej wytrzymała i odporna na powstawanie kolejnych prążków. By kremy na rozstępy były skuteczne, powinny zawierać w swoim składzie między innymi: wyciąg z centella asiatica, wyciąg z soi, witaminę E, witaminę A, glikoproteiny, silanole. Ważne jest by delikatnie wsmarowywać kosmetyk w skórę, by nie pogłębić istniejących już rozstępów. Warto pamiętać, że masaż to nie tylko pobudzenie krążenia, ale także lepsze wchłanianie dobroczynnych substancji. Masaż to także ujędrnienie skóry, a im bardziej elastyczna skóra, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstawania prążków.

Na białe rozstępy

By zlikwidować białe prążki (w fazie bliznowacenia) za pomocą domowych sposobów, trzeba się sporo napracować, a i tak efekty mogą być żadne. Na jasne rozstępy pomóc mogą silne specyfiki, najlepiej takie, które służą do rozjaśniania skóry i przeznaczoną są na blizny.

Gdy domowe sposoby nie działają?

Bywa i tak, że niektóre rozstępy są wyjątkowo oporne na działanie jakichkolwiek domowych sposobów, niezależnie od tego, w jakiej fazie znajdują się prążki. Wówczas – jeśli bardzo zależy nam na redukcji rozstępów – koniecznością może okazać się wizyta w salonie dermatologii estetycznej lub medycyny estetycznej.

Na białe rozstępy najlepsza jest dermabrazja laserowa, która skutecznie wygładza skórę i pozbawia ją jakichkolwiek niedoskonałości. Trzeba jednak liczyć się z tym, że to dość kosztowny zabieg. W zależności od miejsca i rozległości rozstępów, może się wahać nawet w granicach kilku tysięcy złotych. Warto wiedzieć także, że dermabrazja laserowa jest zabiegiem inwazyjnym i bolesny. Dlatego wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest także znieczulenie miejscowe, aczkolwiek wiele zależy od rozległości rozstępów i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dermabrazja laserowa polega – w uogólnieniu – na laserowym odparowaniu uszkodzonych komórek. Po kilku tygodniach dochodzi do pojawienia się nowego naskórka, który jest już pozbawiony rozstępów.

Innym sposobem na pozbycie się rozstępów są peelingi z wykorzystaniem kwasu glikolowego lub trójchlorooctowego (jest silniejszy i lepiej zwalcza prążki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *