Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dekoracje okienne 2018

Dekoracje okien na każdą porę roku

Okna są nieodzownym elementem każdego budynku. Znajdują się niemal w każdym pomieszczeniu. Ich podstawową funkcją jest zapewnianie naturalnego światła słonecznego oraz świeżego powietrza. Bez nich, nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowanie w domu, biurze, szkole.

Większe i mniejsze, okrągłe, prostokątne, dachowe, balkonowe, drewniane, plastikowe, wybór jest ogromny. Pozwala to na dostosowanie kształtu, wielkości i rodzaju okna do potrzeb i wymagań. Jednak problem z oknami nie kończy się w momencie wprowadzenie się do domu czy mieszkania. By swoje zadania wykonywały doskonale, musimy o nie odpowiednio dbać. Podstawą jest oczywiście regularne myci i odpowiednia pielęgnacja.

Jednak powierzchnia okien i parapetów jest także doskonałym miejscem na wykazanie się artystycznym i dekoratorskich talentem. Efektowne aranżacje okien całkowicie odmieniają wnętrze lub też są jego dopełnieniem. Jak wiadomo, każdy detal, każda, nawet najmniejsza ozdoba, wnosi coś do całości i czyni ją oryginalną. Dekoracja okien może być stała, może składać się wyłącznie z firanek lub zasłon, bo one także, są elementem ozdabiającym, ale może także zmieniać się w zależności od pory roku, święta, nastroju domowników, ich wieku.

Ważne jest jednak to, by wystrój pomieszczenia oraz elementy zdobiące okno harmonijnie ze sobą współgrały. Do sypialni urządzonej w nowoczesnym, minimalistycznym stylu nie zawiesimy ciężkich, bogato zdobionych zasłon, a w kuchni firanek długich do ziemi. Bo funkcjonalność jest równie ważna jak elegancja. Dotyczy to szczególnie dekoracji okien w łazience i kuchni, które są specyficznymi pomieszczeniami. W oknach kuchennych zwykle wiesza się krótkie firanki lub zazdrostki, a na szybach, parapetach i framugach można do woli umieszczać różne oryginalne ozdoby okienne. Czasem taka różnorodność daje bardziej swojski, rodzinny klimat. W przypadku okien łazienkowych, taka aranżacja ograniczona jest raczej do minimum.

Innymi specyficznymi oknami są okna dachowe i poddaszowe, których dekorowanie może być troszkę trudniejsze, a na pewno mniej schematyczne. Jednak różnorodność firan, zasłon, żaluzji, rolet, sznureczków z żyłki i lambrekin, którymi możemy zastąpić tradycyjne firany i zasłony sprawia, że dekoracja tych nietypowych okien nie jest wcale taka trudna.

Pewnych trudności nastręczać może także aranżacja okna w wykuszu, dużych, zwykle składających się z trzech okien, ustawionych względem siebie pod pewnym kontem. Można je dekorować zwykłymi firankami i zasłonami, lambrekinami, roletami, a wszystko, podobnie jak w przypadki okien dachowych, poupinać w sposób nie tylko funkcjonalny, ale także elegancki.

Jednak firany i zasłony to nie wszystko. Jeśli chcemy odmienić okno na wiosnę, dodać mu charakteru na jesień, czy też podkreślić świąteczny nastrój w domu, możemy także przystroić je w różne elementy dekoracyjne, kojarzące się z daną porą roku lub wydarzeniem. Okienne dekoracje bożonarodzeniowe, to nie tylko sztuczny śnieg i kompozycje ze światełek, ale także ozdoby z papieru, pierników, haftowane, wyszywane i dziergane na szydełku aniołki, bałwanki i gwiazdki. Wielkanocny wystrój okien jest bardziej kolorowy. Aranżując okno można wykorzystać świeże, żywe kwiaty wiosenne, elementy kojarzone z Wielkanocą: kurczaczki, kaczuszki, baranki.

Z okazji takich świąt, ale także dekorując okna na jesień, czy wiosnę, możemy na parapetach ustawić stroiki okolicznościowe, czy też kompozycje z kwiatów ciętych lub doniczkowych.