Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ćwicz dla zdrowia i urody 2018

Ćwicz dla zdrowia i urody

Czemu nie dla przyjemności? Gdyby wszystkie publikacje popularyzujące aktywność fizyczną mówiły o przyjemnych doznaniach z nią związanych niewykluczone, że zwolenników aktywnego wypoczynku byłoby znacznie więcej. Sport to zdrowie i uroda (opóźnienie procesów starzenia się, kształtowanie sylwetki), ale też ogromna przyjemność. Co prawda wszyscy popularyzatorzy ćwiczeń podkreślają zawsze fakt, iż w trakcie wysiłku wzrasta poziom endorfin, ale kładą na to zbyt mały nacisk by zmienić coś w naszym podejściu do sportu. Człowiek jest istotą leniwą i nawet zdrowy rozsądek nie jest w stanie przełamać wrodzonego lenistwa, ale człowiek jest też istotą, która dla chwili przyjemności jest w stanie zrobić bardzo wiele i zmusić się do wysiłku – dlaczego nie wykorzystać tego faktu w akcjach zachęcających do podjęcia jakiejkolwiek formy regularnego treningu?
Tak więc: przyjemność przede wszystkim, a skoro tak zachęcam do uprawiania sportu, przy okazji można zaś zyskać młodszy wygląd i lepszą sylwetkę.
Wszystko to pod warunkiem odpowiedniego podejścia do treningu. Oto o czym należy pamiętać:

Ćwicz rozsądnie

Zanim przełamiesz naturalne (warto to podkreślić) i wrodzone lenistwo i dostrzeżesz, że sport to również przyjemność, może upłynąć trochę czasu. Najważniejsze jest to, by nie doprowadzić do zniechęcenia, a zniechęcenie pojawia się najczęściej wskutek przetrenowania i przemęczenia. Najczęściej zaczynamy ćwiczyć pod wpływem różnych postanowień (np. w związku z odchudzaniem lub chęcią ukształtowania sylwetki), skaczemy wtedy na głęboką wodę, a nasze treningi bardziej przypominają katowanie organizmu niż aktywny relaks. Nie tędy droga. Pamiętaj, że przemęczenie jest najprostszą drogą do zaprzestania ćwiczeń, podobnie jak głodowe diety to najkrótsza droga do efektu jo-jo. Intensywność i częstotliwość treningu dopasuj do swoich możliwości i kondycji. Najczęściej popełnianym błędem w planowaniu treningu jest bagatelizowanie tych czynników, podczas gdy organizm trzeba przyzwyczaić do wszystkiego, terapie szokowe są złym rozwiązaniem.

Forma ćwiczeń

Jeśli nie lubisz biegać – nie biegaj, jeśli spacery są zbyt nudne – nie spaceruj, albo wybierz się na spacer z kijkami – będzie wygodniej, dynamiczniej i intensywniej (jeśli do tego posłuchasz muzyki w trakcie treningu pozytywna stymulacja tj. poziom satysfakcji i przyjemności odczuwanej po wysiłku wzrośnie jeszcze bardziej). Zamiast biegów i spacerów możesz wybrać taniec lub pływanie, a jeśli wolisz ćwiczenia statyczne zdecyduj się na jogę lub pilates. Nie zmuszaj się do tego, czego nie lubisz, bo w ten sposób niczego nie osiągniesz. Wybierz też miejsce treningu – jedni z nas wolą ćwiczyć w domu, jeszcze inni w klubie fitness, a część z nas preferuje wypoczynek grupowy (gry i zabawy) na świeżym powietrzu. Możliwości jest tyle, że na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Nie zapominaj o jedzeniu

Aktywność fizyczna wiąże się z wysiłkiem, który powoduje wzrost zapotrzebowania energetycznego. Oprócz tego rośnie też zapotrzebowanie organizmu na inne składniki odżywcze, które wspomagają regenerację po wysiłku, a są też niezbędne do tego, by organizm mógł wytworzyć substancje stymulujące ośrodki przyjemności w mózgu. Endorfiny wytwarzane są wtedy, gdy organizm ma je z czego zsyntetyzować. Pamiętaj więc, że ćwiczenia i diety zakładające rygorystyczne ograniczenie kalorii czy porcji żywieniowych źle się komponują. Jeśli ćwiczysz wystarczy jedynie niewielka redukcja kaloryczności posiłków, a i tak schudniesz. Nie katuj organizmu dietami i … (uwaga!) nie odchudzaj się – po prostu jedz rozsądnie i zdrowo, ruszaj się, a tkanka tłuszczowa sama zniknie, nawet nie zauważysz kiedy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *