Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Sposoby na bolący kręgosłup w ciąży 2018

Ból pleców w ciąży

Bolący kręgosłup w ciążyUdało się, nareszcie będziesz MAMĄ! Nareszcie na świecie pojawi się Twój ukochany Bobas. Jeszcze tylko kilka miesięcy, ale już jesteś w ciąży! Tylko miało być tak pięknie, a tu z każdym tygodniem przybywa różnych dolegliwości. Najpierw nudności, wymioty, zawroty głowy, teraz coraz częściej coś boli, niedomaga, szybciej się męczysz. Szczególnie dokuczliwy staje się ból pleców. Jeśli to jakiekolwiek pocieszenie, to podobne problemy z kręgosłupem ma ponad połowa przyszłych mam. Bóle pleców należą bowiem do najczęstszych dolegliwości w okresie ciąży. Pojawiają się zwykle w drugiej połowie ciąży, ale równie dobrze mogą dać o sobie znać wcześniej, albo w ogóle. Na pojawianie się bólów kręgosłupa w okresie ciąży wpływają przede wszystkim: przyrost wagi, zmiana środka ciężkości ciała, zmniejszona aktywność fizyczna, a także niezdolność do pełnego wyprostowania się i rozluźnienia mięśni grzbietu. U kobiet, które jeszcze przed ciążą miały problemy z kręgosłupem, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że ból wystąpi także w czasie ciąży. Najczęściej ból pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Jeśli są to intensywne, ostre i przeszywające napady bólu, to trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, ale mogą także zagrażać poronieniem.

Do lekarza trzeba się także zgłosić, jeśli we wczesnym etapie ciąży pojawi się atak silnego bólu pleców, połączony z bólem brzucha, miednicy lub barku, a także z nagłym osłabieniem lub omdleniem, gdyż takie symptomy mogą świadczyć o pęknięciu ciąży pozamacicznej lub zagrażającym poronieniu. Częściej jednak bóle pleców i krzyża pojawiają się pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży. Ostry ból, który wychodzi z dolnego odcinka grzbietu i promieniuje do jednej lub obu kończyn może być spowodowany uciskiem coraz większej główki dziecka na nerw kulszowy. Jednak nie jesteś skazana na ból. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu kręgosłupa. Jeśli odpowiednio dbałaś o zachowanie zdrowego kręgosłupa jeszcze przed ciążą, to możesz być w grupie kobiet, które problem bólu pleców nie dotyczy. Jednak jeśli już boli, to podajemy kilka sposobów na złagodzenie bólu. Przede wszystkim ruszaj się, nie przebywaj długo w jednej pozycji, często je zmieniaj. Jeśli to możliwe, korzystaj z zajęć na basenie. Staraj się także często zmieniać pozycję w czasie snu. Staraj się układać na lewym boku z poduszeczką między kolanami. Staraj się siedzieć w wygodnym fotelu ze sztywnym oparciem. Dobrym rozwiązaniem jest także noszenie pasa podtrzymującego brzuch. Doskonałą ulgę dla bolących pleców mogą także przynieść lecznicze masaże. Masaż kręgosłupa, oczywiście dostosowany do kobiet w ciąży, przynosi ulgę. Nie jest on oczywiście wykonywany na łóżku do masowania lecz w pozycji siedzącej i jest całkowicie bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *