Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Antykoncepcja 2018

Antykoncepcja

Wiele par, chcąc uchronić się przed ciążą stosuje mechaniczne środki antykoncepcyjne. Ale czy one faktycznie skutecznie zapobiegają poczęciu? Czy może nie warto „zawracać” sobie nimi głowy? Jeżeli interesuje cię ten temat, zachęcam do kontynuowania czytania.

Mechaniczne środki antykoncepcyjne

Antykoncepcja za pomocą mechanicznych środków jest dość popularna. Indeks Pearla (określający skuteczność w zapobieganiu ciąży) prezerwatyw wynosi od trzech do dwunastu procent.

Co trzeba wiedzieć o prezerwatywach?

Zaletą prezerwatyw jest przede wszystkim to, że nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami przenoszoną drogą płciową. Są jednym środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla mężczyzn.

Istnieje wiele rodzajów prezerwatyw. Mogą mieć nie tylko różne rozmiary, ale również w różnych kształtach i kolorach. Wybierając prezerwatywę, nieważne czy kupujemy ją w aptece, supermarkecie czy drogerii, należy koniecznie sprawdzić datę ważności prezerwatywy. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie żyją one wiecznie. Lateks, z którego najczęściej prezerwatywy są wykonane w miarę upływu czasu ulegają zniszczeniu.

Jeżeli mężczyzna ma do czynienia z prezerwatywą po raz pierwszy, powinien nieco wcześniej się z nią zaznajomić. Dzięki temu podczas pierwszego zbliżenia nie pojawi się stres z nieumiejętnością zakładania prezerwatywy.

Warto również wiedzieć, co zrobić w chwili, gdy prezerwatywa pęknie. Okazuje się, że najczęstszą przyczyną pękania prezerwatyw jest niewłaściwe nawilżenie oraz brak wytrzymałości na rozciąganie. Jeżeli prezerwatywa pęknie, wówczas należy szybko zastosować krem lub piankę plemnikobójczą.

Mechaniczna antykoncepcja również dla kobiet

Istnieją również mechaniczne środki antykoncepcyjne oraz środki plemnikobójcze stosowane przez kobiety.

Krążki i kapturki wykazują indeks Pearla 10-18,6. Oznacza to, że są to metody niezbyt skuteczne. Kapturki i krążki rozpięte są na płaskim i giętkim pierścieniu. Muszą być odpowiednio dobrane tak, żeby szczelnie osłaniały szyjkę macicy. Zakłada się je na około dwie godziny przed stosunkiem, a zdejmuje nie wcześniej niż po upływie sześciu godzin (czasami nawet zdejmuje się je po upływie dwunastu godzin). Jedne krążek wystarcza najczęściej na dwa lata, pod warunkiem że jest przechowywany w chłodnym miejscu. Stosowanie kapturków oraz krążków ma jedną zaletę – ich stosowanie jest całkowicie pozbawione skutków ubocznych. Natomiast ma wiele wad. Po pierwsze są kłopotliwe podczas zakładania. Ponadto kobieta musi ciągle pamiętać, by założyć ją przed stosunkiem, co oznacza, że nie ma możliwości odbycia „spontanicznej miłości”.

Innymi dostępnymi środkami są pianki, żele oraz globulki (skuteczność zgodnie z indeksem Pearla wynosi 10-18,6). Takie specyfiki niszczą plemniki, działając na ich błonę komórkową. Przed stosunkiem wprowadza się je do pochwy ręką lub za pomocą specjalnego aplikatora (w przypadku kremów). Jedna dawka wystarcza tylko na jeden wytrysk. Trzeba pamiętać, by globulkę umieścić w pochwie minimum piętnaście minut przed stosunkiem. W przeciwnym razie nie zdąży się rozpuścić. Przez osiem godzin po stosunku kobieta nie powinna się podmywać. Zaletą tego typu środków jest to, że działają nie tylko plemnikobójczo, ale również bakteriobójczo oraz przeciwwirusowo. Preparaty nie są drogie i są łatwo dostępne. Wadą natomiast jest to, że obficie się pienią, dając czas po stosunku nieprzyjemny odgłos podobny do bicia piany. Wielu kobietom może ponadto nie odpowiadać  wrażenie ciepła, które powstaje, gdy globulka się rozpuszcza. Globulki mogą wywołać reakcje alergiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *